Valstybės institucijos energiją taupys konkuruodamos judrumo varžybose „Laiptynės 2023“
Sveikatos apsaugos ministerija kartu su valstybės įmone Turto bankas inicijuoja akciją „Laiptynės 2023“. Valstybės įstaigos ir jų darbuotojai kviečiami pasivaržyti nueinamų žingsnių skaičiumi, rinktis sveikatai naudingą judėjimo būdą bei taupyti energiją.
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sako, kad pagal fizinį aktyvumą Lietuvos vaikai ir paaugliai nesiskiria nuo Europos Sąjungos bendraamžių, tačiau suaugus aktyvumas itin krenta. Tai atsiliepia ir bendrai šalies sveikatos būklei. Todėl svarbu skatinti gyventojus vėl grįžti prie teigiamų įpročių. Viena iš tokių iniciatyvų „Laiptynės“.
„Didžioji dalis valstybės tarnautojų dirba sėdimąjį darbą, o dirbant tokį darbą rekomenduojama daryti reguliarias pertraukas, pasimankštinti. Ėjimas, lipimas laiptais vietoje važiavimo liftu yra puiki ligų prevencija. O jei dar galima tai daryti besivaržant su kolegomis, įsitraukimas garantuotas. Visą tai siūlo „Laiptynės“. Tikiuosi šios varžytuvės prisidės prie teigiamų įpročių formavimo ir geresnės valstybės tarnautojų fizinės būklės“, – sako A. Dulkys.
Turto banko valdomuose pastatuose šiuo metu dirba apie 20 tūkst. tarnautojų. Valstybės įmonės skaičiavimu, sudėjus visą centralizuotai valdomą administracinį valstybės turtą aukštais vienas ant kito, išeitų maždaug 969 aukštų dangoraižis, į kurio viršų vestų daugiau nei 17 500 laiptų.
Lietuvos energijos agentūros skaičiavimu, vienas liftas per metus sunaudoja energijos už maždaug 600 eurų. Sveikatos apsaugos specialistai skaičiuoja, kad viena į viršų laiptais užlipta pakopa sudegina 0,17 kcal. Teoriškai, norint sudeginti kilogramą svorio, reikėtų įveikti apie 45 tūkst. laiptų pakopų.
„Preziumuojame, kad valstybės įstaigų darbuotojai darbo metu daugiausiai juda koridoriais ir laiptais tarp aukštų, todėl akcijos pavadinimas – „Laiptynės“. Esame užsibrėžę tikslą skatinti valstybės institucijų darbuotojus taupyti energiją, o liftai yra vienas didžiausių energijos naudotojų. Taip pat labai tikėtina, kad aktyviai įsitraukę į akciją, valstybės tarnautojai vasarą pasitiks ir energingesni“, – sako Turto banko generalinis direktorius Mindaugas Sinkevičius.
Viešojo sektoriaus darbuotojų registracija į „Laiptynes“ pradedama balandžio 7-ąją, kuri minima kaip Pasaulinė sveikatos diena. Rungtynės tarp įstaigų bus fiksuojamos programėlėje „Walk15“. Pačios rungtynės prasidės balandžio 14 d. ir tęsis iki gegužės vidurio. Bus varžomasi dėl pagrindinių prizų dviejose pagrindinėse kategorijose: didžiausias nueitas žingsnių skaičius ir didžiausias vidutinis žingsnių skaičius, tenkantis vienam dalyviui.
Energijos taupymas tampa įpročiu
Turto bankas praėjusių metų pabaigoje kartu su Finansų ministerija organizavo akciją „putinOut“, kurios metu valstybės institucijos skatintos taupyti elektros energiją keičiant elgseną. Per praėjusių metų rugsėjo-gruodžio mėnesį, lyginant su tuo pačiu 2021 m. laikotarpiu, Turto banko valdomų pastatų darbuotojams pavyko sutaupyti 17 proc. elektros arba daugiau nei 1,5 mln. kWh.
„Pirmas ir geriausias būdas sutaupyti – atsisakyti perteklinių, nenaudojamų patalpų. Praktika parodė, kad keičiant elgseną galima pasiekti įspūdingų rezultatų. Valstybė, savo ruožtu, turi ir ilgalaikius investicinius planus, kaip gerinti statinių energetinį efektyvumą: šiuo metu Turto bankas vykdo 32 modernizacijos projektus, kurių bendra vertė siekia apie 150 mln. eurų“, – aiškina M. Sinkevičius.
Turto bankas yra sukūręs švieslentę, kurioje galima stebėti įstaigų suvartojamą elektros ir šilumos kiekį. Informacija atnaujinama kas mėnesį, ją stebėti galima Turto banko tinklapyje turtas.lt
Apie Turto banką
Turto bankas – tai valstybės įmonė, kurioje akcininko teises įgyvendina Finansų ministerija. Įmonė siekia efektyvinti valstybės turtą, mažinti jo plotą, paliekant tik valstybės veiklai reikalingus pastatus. Turto bankas centralizuotai valdo apie 700 tūkst. kv. m administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto, jį atnaujina, investuoja į naujų pastatų statybą. Vieni iš pagrindinių įmonės strateginių tikslų yra statinių tvarumo didinimas, investicijos į atsinaujinančią energiją, energijos sąnaudų ir CO2 emisijos mažinimas.