Įstaigos pirmąjį šių metų pusmetį sutaupė 16 proc. energijos resursų
Jau įgyvendintos energinio efektyvumo priemonės ir pasikeitę vartojimo įpročiai leidžia toliau nuosekliai mažinti energijos vartojimą valstybės pastatuose. Per pirmąjį šių metų pusmetį Turto banko valdomuose pastatuose įsikūrusios valstybės įstaigos suvartojo 16 proc. mažiau energijos išteklių nei per tą patį laikotarpį pernai.
Valstybės biurų pastatuose įsikūrusios įstaigos per šešis šių metų mėnesius suvartojo 33,26 mln. kWh elektros ir šilumos energijos, tai yra 16 proc. mažiau nei per tą patį laikotarpį prieš metus, kai buvo suvartota 38,61 mln. kWh. Palyginti su tuo pačiu periodu 2022 m., suvartota 15 proc. mažiau elektros energijos ir 16 proc. mažiau šilumos energijos.
Šiais metais kas mėnesį fiksavome mažesnį energijos vartojimą palyginti su atitinkamu periodu 2021–2022 metais.
Jonas Stravinskas, Turto banko Turto valdymo departamento direktorius
„Energijos išteklių taupymas tapo tvariu reiškiniu, tokį tikslą mums ir kelia LR Vyriausybė. Šiais metais kas mėnesį fiksavome mažesnį energijos vartojimą palyginti su atitinkamu periodu 2021–2022 metais. Prie to prisideda ne tik pasikeitę vartotojų įpročiai, atsakingas įstaigų požiūris į valdomą nekilnojamąjį turtą, perteklinio turto atsisakymas, bet ir Turto banko įgyvendinamas Energinio efektyvumo priemonių planas. Ilguoju periodu papildomą efektą neabejotinai duos ir šiuo metu mūsų vykdoma modernizacijos programa bei tapimas energiją iš atsinaujinančių šaltinių gaminančiu vartotoju“, – įsitikinęs Jonas Stravinskas, Turto banko Turto valdymo departamento direktorius.
Per pirmąjį šių metų pusmetį Turto banko valdomuose valstybės biurų pastatuose pakeista 36,5 tūkst. liuminesencinių ir kaitrinių šviestuvų į LED. Iš viso šiais metais planuojama pakeisti 40 tūkst. šviestuvų. Buvo keičiami pasenę ir neefektyvūs kondicionavimo įrenginiai.
Ant pastatų stogų šiais metais pradėtos montuoti saulės jėgainės. Šiuo metu jos jau sumontuotos ant modernizuojamų pastatų Vytauto g., Marijampolėje, Ozo g., Vilniuje ir Atgimimo g., Ignalinoje stogų. Iki metų pabaigos numatoma sumontuoti saulės elektrines dar ant bent penkių pastatų Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose stogų. Tarp jų ir ant šiuo metu baigiamo modernizuoti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pastato A. Vivulskio g. 11, Vilniuje. Metų pabaigoje taip pat planuojama paleisti saulės parko dalis, kurios pilnu pajėgumu bus eksploatuojamos nuo 2024-ųjų.
Ruošiantis naujam šildymo sezonui daug darbų vyksta modernizuojant šilumos ūkį. Pasirašytos sutartys ir pradėti 60 šilumos punktų automatizavimo darbai, trys objektai, kurie iki šiol buvo šildomi dujomis, prijungti prie centralizuotų šildymo tinklų.
Rugpjūtį buvo pasirašyta sutartis su bendrove „Exergio“ dėl 41 pastato šildymo, vėdinimo ir vėsinimo sistemų automatizavimo. Bendras pastatų, kuriuose bus automatizuotos inžinerinės sistemos plotas yra 112 tūkst. kv. m. Darbų metu bus prijungiami valdikliai, sujungiant juos į vieną tinklą, taip pat automatizuojami skaitikliai, įdiegiant galimybę juos nuskaityti nuotoliniu būdu. Darbai pastatuose bus atlikti iki metų galo, o įgyvendinus šią priemonę bus galima taupyti 10–13 proc. elektros ir šilumos energijos. Per 2024 m. planuojama automatizuoti dar 30 pastatų inžinerines sistemas.
Šiuo metu Turto bankas įgyvendina 11 pastatų visoje šalyje modernizaciją. Taip pat yra pateiktos paraiškos dėl dalinio finansavimo ES fondų lėšomis 9 objektų atnaujinimo projektams, iš jų dėl keturių jau pasirašytos finansavimo sutartys, du projektai tebėra vertinami, likę – finansavimą gavo ir šiuo metu derinamos sutartys.
Apie Turto banką
Turto bankas – tai valstybės įmonė, kurioje akcininko teises įgyvendina Finansų ministerija. Įmonė siekia efektyvinti valstybės turtą, mažinti jo plotą, paliekant tik valstybės veiklai reikalingus pastatus. Turto bankas centralizuotai valdo apie 700 tūkst. kv. m administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto, jį atnaujina, investuoja į naujų pastatų statybą. Vieni iš pagrindinių įmonės strateginių tikslų yra statinių tvarumo didinimas, investicijos į atsinaujinančią energiją, energijos sąnaudų ir CO2 emisijos mažinimas.