Apklausa: 75 proc. gyventojų ėmė taupyti energiją
Didėjant energijos kainoms trys ketvirtadaliai šalies gyventojų ėmėsi labiau taupyti energiją. Daugumai (68 proc.) tai darančių apklaustųjų pavyksta sutaupyti iki 10 proc. energijos, rodo Turto banko užsakymu „Spinter tyrimai“ lapkričio pabaigoje atlikta apklausa.
Pradėję labiau taupyti ir pakoregavę įpročius dažniau teigia aukštesnio išsimokslinimo apklaustieji. Sutaupiusios iki 10 proc. energijos dažniau nurodo moterys, rajonų centrų bei kaimo vietovių gyventojai. Ketvirtadalis reprezentatyvios apklausos dalyvių nurodo, kad jiems sutaupyti pavyksta iki 20 proc. energijos. Daugiau sutaupantys dažniau nurodo vyrai.
Apklausos dalyvių taip pat buvo klausiama, kokiems energijos taupymo būdams viešajame sektoriuje jie labiau pritartų – elektros vartojimo įpročių keitimui, šilumos sumažinimui patalpose ar platesniam nuotolinio darbo taikymui.
Visuomenė tikisi, kad valstybės institucijos, jų darbuotojai ir tarnautojai keis įpročius ir taupys lygiai kaip tai daro ir gyventojai savo namuose
Dauguma (89 proc.) respondentų pritartų energijos taupymui viešajame sektoriuje: 66 proc. siūlytų keisti energijos vartojimo įpročius, trečdalis (34 proc.) pritartų šildymo mažinimui patalpose, 30 proc. – nuotolinio darbo didinimui. Dešimtadalis apklaustųjų mano, kad daugiau taupyti viešajame sektoriuje nereikia. Elektros naudojimo įpročių pokyčius dažniau įvardija vyresni bei aukštesnio išsimokslinimo apklaustieji. Šildymo sumažinimą – vyrai ir vyriausi respondentai. Daugiau nuotolinio darbo – didmiesčių gyventojai.
„Efektyvus energijos naudojimas tampa visuomenės įpročiu, nors ir ne geriausiomis aplinkybėmis. Turto bankas siekia, kad tokį įprotį išsiugdytų ir viešojo sektoriaus darbuotojai bei tarnautojai. Matome, kad tokį lūkestį valdžios institucijoms turi ir visuomenė“, – komentuoja Turto banko generalinis direktorius Mindaugas Sinkevičius.
Viešajame sektoriuje taupymas tampa tendencija
Spalį valstybės įstaigos, įsikūrusios Turto banko valdomose patalpose, sunaudojo 9 proc. mažiau elektros energijos nei pernai tą patį mėnesį, rodo atnaujinti energinio efektyvumo švieslentės duomenys. Šilumos energijos suvartojimas buvo mažesnis beveik 4 kartus, tačiau ir šildymo sezonai miestuose šiemet prasidėjo dešimčia dienų vėliau.
Šių metų rugsėjį Turto banko centralizuotai valdomuose administraciniuose pastatuose įsikūrę įstaigos sunaudojo 1,6 mln. kWh, tai yra net 20 proc. mažiau nei tuo pat metu pernai.
Turto banko skaičiavimu, jei tokį taupymo tempą pavyktų išlaikyti, per metus įstaigos sutaupytų apie 2 mln. eurų. Atkreiptinas dėmesys, kad Turto bankas centralizuotai valdo ir administruoja tik apie 12 proc. viso valstybės turto.
Taupiausioms įstaigoms – 50 tūkst. eurų prizas
Praėjusiais metais Turto banko išlaidos už valdomuose pastatuose sunaudotą energiją siekė 7,45 mln. eurų, įvertinus kainų kilimą ir jau įgyvendinamas taupymo priemones, šįmet jos sieks 12–13 mln. eurų. Skaičiuojama, kad vien pakeitus kasdienę elgseną, galima sutaupyti iki 10–15 proc. energijos. Turto bankas skatina valstybės įstaigas atsisakyti perteklinio ploto, o jų darbuotojus keisti energijos vartojimo įpročius.
„Turto bankas, siekdamas paskatinti įstaigas taupyti, rugsėjo pradžioje paskelbė iniciatyvą „putinOut“. Visi gerai suprantame, kas yra kaltas dėl energetinio karo Europoje, todėl taupydami prisidedame prie režimo alinimo“, – teigia M. Sinkevičius.
Daugiausiai sutaupiusioms institucijoms Turto bankas yra įsteigęs specialų prizą – 50 tūkst. eurų pasirinktam patalpų pagerinimui. Pasak Turto banko vadovo, vertinant tai, kad įstaigos potencialiai gali sutaupyti milijonus, paskatinimo prizas yra sąlyginai simbolinis.
Apie Turto banką
Turto bankas – tai valstybinė įmonė, kurioje akcininko teises įgyvendina Finansų ministerija. Įmonė siekia efektyvinti valstybės turtą, mažinti jo plotą, paliekant tik tikrai valstybės veiklai reikalingus pastatus. Turto bankas centralizuotai valdo apie 700 tūkst. kv. m. administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto, jį atnaujina, investuoja į naujų pastatų statybą. Vieni iš pagrindinių įmonės strateginių tikslų yra statinių tvarumo didinimas, investicijos į atsinaujinančią energiją, energijos sąnaudų ir CO2 emisijos mažinimas.