Keičiasi viešojo sektoriaus įpročiai: toliau taupo, varžosi „Laiptynėse“
Šių metų pirmojo ketvirčio Turto banko duomenys rodo, kad valstybės institucijos sutaupė 13 procentų elektros energijos, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais. Turto banko skaičiavimu iš viso viešojo sektoriaus darbuotojai per pusę metų jau sutaupė elektros už beveik 1 mln. eurų.
Per pirmus tris metų mėnesius Turto banko valdomuose biuruose įsikūrusios valstybės įstaigos ir institucijos iš viso sutaupė 931 tūkst. kWh, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai.
Nors pastarąjį pusmetį buvo aktyviai diegiamos energiją taupančios priemonės, didžiausią efektą davė tarnautojų elgsenos pokyčiai.
„Valstybės institucijos naudojasi daugybe pastatų, todėl svarbu, kad jos rodytų pavyzdį, kaip galima nežymiai pakoregavus elgseną sutaupyti didelius kiekius energijos. Tai ne tik apčiuopiama piniginė nauda valstybei, bet ir indėlis į klimato kaitos mažinimą“, – sako Turto banko generalinis direktorius Mindaugas Sinkevičius.
Pasak M. Sinkevičiaus, pusės metų elektros energijos taupymo rezultatai leidžia manyti, kad tarnautojai jau įprato sąmoningiau naudoti energiją ir tai galėtų tapti ilgalaike tendencija.
Turto bankas, savo ruožtu, nuo praėjusių metų rugsėjo iki šių metų balandžio vidurio jau pakeitė daugiau nei 17 tūkst. kaitrinių lempučių į LED, kas kasmet leis taupyti dar apie 500 tūkst. kWh.
Varžosi „Laiptynėse“
Turto bankas kartu su Sveikatos apsaugos ministerija balandžio pradžioje paskelbė iniciatyvą „Laiptynės 2023”, skatinančią tarnautojus daugiau judėti, o vietoje lifto rinktis laiptus. Lietuvos energijos agentūros skaičiavimu, vienas liftas per metus sunaudoja energijos už maždaug 600 eurų.
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sako, kad pagal fizinį aktyvumą Lietuvos vaikai ir paaugliai nesiskiria nuo Europos Sąjungos bendraamžių, tačiau suaugus aktyvumas itin krenta. Tai atsiliepia ir bendrai šalies sveikatos būklei. Todėl svarbu skatinti gyventojus vėl grįžti prie teigiamų įpročių.
„Praėjusiais metais organizuodami energijos taupymo akciją „putinOut“ įsitikinome, kad tarnautojai itin linkę įsitraukti į iniciatyvas, kurios skatina institucijas tarpusavyje draugiškai pasivaržyti, todėl pavasarį, kartu su Sveikatos apsaugos ministerija, pasiūlėme „Laiptynes“. Tikimės dvigubos naudos – ir elektros sutaupymo, ir teigiamo poveikio darbuotojų sveikatai “, – sako M. Sinkevičius.
„Laiptynėse“ varžosi beveik 100 institucijų komandų, kuriose daugiau nei 5000 aktyvių dalyvių. Per pirmąją akcijos savaitę tarnautojai kartu jau nuėjo 350 mln. žingsnių – arba 7 kartus aplink žemę.
Turto banko valdomuose pastatuose šiuo metu dirba apie 20 tūkst. tarnautojų.
Energijos taupymas tampa įpročiu
Turto bankas praėjusių metų pabaigoje kartu su Finansų ministerija organizavo akciją „putinOut“, kurios metu valstybės institucijos skatintos taupyti elektros energiją keičiant elgseną. Per praėjusių metų rugsėjo-gruodžio mėnesį, lyginant su tuo pačiu 2021 m. laikotarpiu, Turto banko valdomų pastatų darbuotojams pavyko sutaupyti 17 proc. elektros arba daugiau nei 1,5 mln. kWh.
„Pirmas ir geriausias būdas sutaupyti – atsisakyti perteklinių, nenaudojamų patalpų. Praktika parodė, kad keičiant elgseną galima pasiekti įspūdingų rezultatų. Valstybė, savo ruožtu, turi ir ilgalaikius investicinius planus, kaip gerinti statinių energetinį efektyvumą: šiuo metu Turto bankas vykdo 32 modernizacijos projektus, kurių bendra vertė siekia apie 150 mln. eurų“, – aiškina M. Sinkevičius.
Turto bankas yra sukūręs švieslentę, kurioje galima stebėti įstaigų suvartojamą elektros ir šilumos kiekį. Informacija atnaujinama kas mėnesį, ją stebėti galima Turto banko tinklapyje.
Apie Turto banką
Turto bankas – tai valstybės įmonė, kurioje akcininko teises įgyvendina Finansų ministerija. Įmonė siekia efektyvinti valstybės turtą, mažinti jo plotą, paliekant tik valstybės veiklai reikalingus pastatus. Turto bankas centralizuotai valdo apie 700 tūkst. kv. m administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto, jį atnaujina, investuoja į naujų pastatų statybą. Vieni iš pagrindinių įmonės strateginių tikslų yra statinių tvarumo didinimas, investicijos į atsinaujinančią energiją, energijos sąnaudų ir CO2 emisijos mažinimas.