Nauja Lukiškių kalėjimo versija turės tąsą: pratęsta dar 3 vasaroms
Turto bankas ir buvusio Lukiškių kalėjimo komplekso operatorius „Aštuntas elementas“ šiandien pasirašė atnaujintą nuomos sutarties projektą iki 2025 m. rugsėjo. Sutartis pratęsiama iki kol, prognozuojama, bus įvykdytas komplekso koncesijos konkursas.
„Lukiškių kalėjimas tapo vienu iš geriausių valstybės turto įveiklinimo pavyzdžių ir žmonių traukos objektu. Turto bankas skaičiuoja, kad komplekso koncesijos konkurso laimėtoją galėtų išrinkti ne anksčiau nei 2025 metų rudenį, todėl iki šio laiko nuspręsta pratęsti laikiną nuomos sutartį. Ši unikali miesto vieta ateityje turės būti vystoma tariantis su miestu, verslu ir kitomis interesų grupėmis“, – sako Turto banko valdybos pirmininkas Laimonas Belickas.
Nuomos sutartis pasirašyta siekiant užtikrinti komplekso priežiūrą pereinamuoju laikotarpiu, nuomininkai įsipareigojo ir toliau gerinti pastatų būklę – investuoti į gaisrinę saugą, atlikti kitus darbus.
„Nuomininkai jau dabar daug investavo į pastatų priežiūrą, jų būklės gerinimą, o tai reiškia, kad vieta ne tik tapo patraukli visuomenei, bet ir valstybei nekainavo jos išlaikymas. Suderėta, kad šie darbai tęsis, prie sutarties pridėtas 50-ies šalintinų defektų sąrašas, apimantis tiek statinių konstrukcijos problemines vietas, tiek saugos užtikrinimo darbus“, – teigia Turto banko generalinis direktorius Mindaugas Sinkevičius.
Pasikeitus ekonominei situacijai indeksuota ir Lukiškių kalėjimo nuomos kaina. Nuomininkai Turto bankui kas mėnesį įsipareigojo mokėti 31 tūkst. eurų nuompinigių – 9 proc. daugiau nei iki šiol.
„Nuo pirmos minutės, kai pasirašėme Lukiškių kalėjimo laikinos nuomos sutartį, siekėme įrodyti, kad toks privataus verslo ir valstybės bendradarbiavimas bus naudingas Lietuvai ne tik finansiškai, bet ir visomis kitomis savo sukuriamomis vertėmis. Jau ne vienas mūsų pelnytas apdovanojimas ar užsienio žiniasklaidos dėmesys tik įrodo, kad patys neklydome ir laikėmės savo plano. Šiuo metu pas mus vyksta galybė veiklų, o jas aptarnauja virš 70 žmonių personalas. Priminsiu, kad Lukiškių kalėjimo operavimą perėmėme pačiame Covid pandemijos pike, o kitais metais dar ir karas prasidėjo, patyrėme daug iššūkių. Tikime, kad su nauja tąsa patį objektą paversime dar įdomesniu plačiajai visuomenei. Jau planuojami nauji projektai, apie kuriuos pranešime artimiausiu metu“, – sako „Aštunto elemento“ direktorius ir bendraįkūrėjas Povilas Oželis.
Tapo kultūros reiškiniu ir sėkmingiausiu turizmo projektu Lietuvoje
Net 117 istorijos metų skaičiuojantis Lukiškių kalėjimo kompleksas Vilniaus centre buvo baigtas statyti 1904 metais. Per visą šį laiką jis nepakeitė savo vaizdo, pagrindinės funkcijos ir iki pat uždarymo 2019 metų vasaros buvo naudojamas kaip įkalinimo įstaiga.
Lukiškių kalėjimas šiandien yra unikalus kultūros paveldo objektas miesto centre, pažadinęs miestiečių ir menininkų dėmesį. Nauja Lukiškių kalėjimo versija tapo muzikos, modernaus meno, dizaino ir kultūros generatoriumi. Ši konversija yra vienas įdomiausių kultūros reiškinių Lietuvoje. Už tai šios konversijos autoriai LRT Metų apdovanojimuose buvo apdovanoti Metų kultūros reiškinio apdovanojimu. Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“ Lukiškių kalėjimo konversiją paskelbė Sėkmingiausiu 2022 m. turizmo projektu Lietuvoje. Lukiškių kalėjime vasarą vykstantis tarptautinis nepriklausomos muzikos festivalis buvo paskelbtas kaip vienas Geriausių naujų festivalių visoje Europoje. Įtakingas britų žiniasklaidos ruporas „The Guardian“ kalėjimo sceną paskelbė kiečiausia muzikos scena visame regione.
Komplekso teritorijoje reziduoja didžiulė menininkų bendruomenė, vyksta muzikos koncertai ir meno festivaliai, parodos ir performansai, atviri kino seansai, šokių vakarai, pasivaikščiojimai nuteistųjų pėdsakais ir dar daug visko. Lukiškių kalėjimas pilnas kultūros, o kūrėjai nori čia kurti. Šią žiemą pagrindiniame kalėjimo kieme veikia Vilniaus miesto čiuožykla po atviru dangumi. Ši vizija, įveiklinimo formatai, gyvybinga infrastruktūra ir toks konceptas jau dabar pritraukė Europos ir pasaulio dėmesį. „Lukiškių kalėjimas 2.0” buvo įtrauktas į įtakingų pasaulio leidinių lankytinų vietų sąrašą.
„Pirmajame konversijos etape laikas nebuvo mūsų pusėje. Tai didelis pasiekimas, savotiškas laimėjimas ir labai reikšminga žinia visai kūrėjų bendruomenei. Dėkojame Turto banko valdybai ir administracijai už pasitikėjimą ir tąsą, kurios reikėjo. Taip pat mūsų partneriams, menininkams ir visiems kalėjimo lankytojams, kurie tiki mūsų vizija. Mes kuriam istoriją, keičiam Vilniaus miestą, kultūros lauką ir sceną Lietuvoje. Nauja kalėjimo versija yra mūsų visų, todėl raginam ir kviečiam kurti kartu. Turime labai aiškų planą, ką norime padaryti toliau ir ką galėsime pasiūlyti ateityje. Ši verslo ir valstybės partnerystė yra puikus pavyzdys, kaip galima sėkmingai atgaivinti apleistą valstybės turtą ir turi įkvėpti kitus“, – sako „Aštunto elemento“ bendrasavininkas Martynas Butkevičius.
Apie Turto banką
Turto bankas – tai valstybės įmonė, kurioje akcininko teises įgyvendina Finansų ministerija. Įmonė siekia efektyvinti valstybės turtą, mažinti jo plotą, paliekant tik tikrai valstybės veiklai reikalingus pastatus. Turto bankas centralizuotai valdo apie 700 tūkst. kv. m administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto, jį atnaujina, investuoja į naujų pastatų statybą. Vieni iš pagrindinių įmonės strateginių tikslų yra statinių tvarumo didinimas, investicijos į atsinaujinančią energiją, energijos sąnaudų ir CO2 emisijos mažinimas.