Turto bankas dvigubina valstybės turto atnaujinimo tempą

2022-08-22

Per pirmąjį šių metų pusmetį valstybės nekilnojamąjį turtą valdanti ir jo priežiūrą užtikrinanti valstybės įmonė Turto bankas atnaujino daugiau valstybės biurų nei per visus 2021-uosius. Nepaisant kylančių rangos darbų kainų, grūmojančių vykdomiems valstybės turto atnaujinimo ir remontų projektams, Turto bankas tikisi išlaikyti įgytą pagreitį ir iki metų galo suremontuoti antra tiek ploto.  

Pirmąjį šių metų pusmetį centralizuotai valdomo administracinio turto remontams skirta 3,5 mln. eurų, suremontuota 9,2 tūkst. kv. m ploto, atnaujintos ar naujai įrengtos 462 darbo vietos. Palyginimui per visus 2021-uosius buvo suremontuota apie 7 tūkst. kv. m centralizuotai valdomo turto. Tarp didžiausių šių metų suremontuotų objektų – pavasarį užbaigtas Studentų g. 45, Vilniuje esantis objektas (5 500 kv. m). Jame šiuo metu baigia įsikurti Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžios įstaigos.

„Realistiškai žvelgiame į rudenį ir metų pabaigą. Stebime gerokai išaugusias rangos darbų kainas, todėl gali tekti peržiūrėti vykdomų projektų sąmatas. Sąmatoms augant, bus reikalingas didesnis finansavimas valstybės turto atnaujinimo ir statybos projektams, o finansavimą jiems galime užtikrinti tik sėkmingai aukcionuose parduodami valstybei nereikalingą turtą“, – teigia Turto banko generalinis direktorius Mindaugas Sinkevičius.

Per pirmuosius šešis šių metų mėnesius Turto bankas pardavė 308 valstybei nereikalingus nekilnojamojo turto objektus, kai pernai tuo pat metu parduoti 229 objektai.

„Išaugęs parduotų objektų skaičius rodo, kad nekilnojamojo turto rinka vis dar aktyvi, o mūsų rinkai siūlomi mažos ir vidutinės vertės gyvenamosios paskirties objektai sulaukė savo pirkėjų, aukcionuose dalyviai registravosi tai pat aktyviai kaip ir praėjusiais metais. Įdomu pastebėti, kad didžiuosiuose miestuose vis dažniau buvo perkamos butų dalys, pirkėjų nestabdė bendrasavininkų buvimo faktas“, – sako Turto banko Pardavimų departamento direktorė Guoda Gurauskaitė. Pastarąją tendenciją iliustruoja ir pirmojo pusmečio valstybės paveldėto turto aukcionų rezultatai – vietoje planuotų 0,9 mln. eurų, gauta 1,53 mln. eurų pajamų, parduoti net 139 šios kategorijos objektai.

Nors pagal suorganizuotų ir įvykusių aukcionų skaičius pirmasis pusmetis buvo gerokai aktyvesnis nei tas pats laikotarpis pernai, tačiau pardavimų pajamos buvo 7,35 mln. eurų mažesnės ir siekė 12,5 mln. eurų.

„Pirmojo pusmečio valstybės turto pardavimo finansiniai rezultatai yra prastesni nei planavome. Tam įtakos turėjo Ukrainoje prasidėjęs karas ir mūsų sprendimas sustabdyti gyvenamosios paskirties ir kai kuriuos kitos paskirties nekilnojamojo turto, kuris galėtų būti pritaikytas ukrainiečių apgyvendinimui ar kitoms jų reikmėms, aukcionus. Be to, pirmąjį pusmetį beveik neturėjome didelės vertės objektų aukcionų, kurie keliasi į antrąjį pusmetį“, – aiškina G. Gurauskaitė.

Brangiausiu pirmąjį šių metų pusmetį parduotu objektu tapo buvusios mokyklos pastatas Vilniuje, Palydovo g., už jį gauta 1,4 mln. eurų. Antrąjį šių metų pusmetį be jau paskelbtų didelės vertės (0,5 mln. eurų ir daugiau) objektų aukcionų, tokių, kaip administracinės patalpos Vilniaus senamiesčio širdyje, Didžiojoje g., gydyklos pastatų kompleksas Vilniuje, Antakalnyje, P. Širvio g., rinkai planuojama pasiūlyti gamybines patalpas Kaune, Neries krantinė 16B, administracines patalpas Kauno g. 1A, Vilniuje, gydymo ir administracines patalpas Žygimanto Liauksmino g. 4, Vilniuje, negyvenamas patalpas A. Vivulskio g. 5-2, Vilniuje, administracinį pastatą Rožių al. 4A, Vilniuje, buvusį Miškų urėdijos kompleksą Utenoje, Molėtų g. 51 bei kt. Taip pat jau paskelbtas Kalnaberžės dvaro aukcionas.  

„Neatmetame, kad pokyčiai nekilnojamojo turto rinkoje galimi antrąjį  pusmetį. Antra vertus, antrąjį pusmetį rinkai planuojame pasiūlyti ne vieną didelės vertės išskirtinį objektą, kurių paklausai rinkos korekcijos turi menkesnės įtakos, tad tikimės, kad pardavimo įplaukos pasieks užsibrėžtus šių metų tikslus ir leis sėkmingai tęsti pradėtus valstybės nekilnojamojo turto modernizacijos ir atnaujinimo projektus“, – tikisi Turto banko pardavimų vadovė.

Šiais metais Turto bankas planuoja parduoti valstybei nereikalingo turto už 41 mln. eurų, iš jų 25 mln. eurų planuojama skirti valstybės turto atnaujinimo ir modernizacijos projektams.

Visą Turto banko įgyvendinamų projektų portfelį šiuo metu sudaro 32 atnaujinamo turto ir naujos statybos projektai, kurių vertė siekia apie 140 mln. eurų. Šių metų pavasarį pradėti skelbti administracinio valstybės turto modernizacijos darbų pirkimai. Šiuo metu tebevyksta administracinės paskirties pastatų S. Nėries g. 4, Klaipėdoje, Vasario 16-sios g. 60, Panevėžyje, A. Jakšto g. 1, Vilniuje, J. Jablonskio g. 30, Anykščiuose modernizavimo ir remonto darbų pirkimai.

Pirmąjį šių metų pusmetį užbaigti net keli kitų valstybės įstaigų užsakymu Turto banko vykdomi valstybės turto atnaujinimo ir rekonstrukcijos projektai. Į naujausiais standartais vadovaujantis įrengtus pastatus įsikėlė Vadovybės apsaugos tarnyba, Vilniaus miesto apylinkės teismas, Kauno priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo valdybos III komanda. Šie projektai buvo finansuojami parduodant valstybei nereikalingą nekilnojamąjį turtą.  

Pirmąjį šių metų pusmetį Turto bankas iš viso centralizuotai valdė 710 tūkst. kv. m administracinio valstybės turto. Įmonės pajamos pirmąjį pusmetį toliau nuosekliai augo ir siekė 12,3 mln. eurų, kai tuo pat metu 2021 m. jos sudarė 9,9 mln. eurų. Kaip planuota, šįmet didėjo ir sąnaudos: pirmąjį šių metų pusmetį jos buvo 12,2 mln. eurų, kai tuo pat metu pernai siekė 8,4 mln. eurų. Pagrindinis sąnaudų augimą nulėmęs veiksnys, tai išaugusios centralizuotai valdomo turto remontų apimtys. Pirmojo pusmečio EBITDA buvo 2,6 mln. eurų, o grynasis pelnas siekė 64 tūkst. eurų. Pilną pirmojo pusmečio Turto banko finansinę ir veiklos ataskaitą galite rasti čia.    

Apie Turto banką

Turto bankas  –  tai valstybės įmonė, kurioje akcininko teises įgyvendina Finansų ministerija. Įmonė siekia efektyvinti valstybės turtą, mažinti jo plotą, paliekant tik tikrai valstybės veiklai reikalingus pastatus.  Turto bankas centralizuotai valdo apie 700 tūkst. kv. m administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto, jį atnaujina, investuoja į naujų pastatų statybą. Vieni iš pagrindinių įmonės strateginių tikslų yra statinių tvarumo didinimas, investicijos į atsinaujinančią energiją, energijos sąnaudų ir CO2 emisijos mažinimas.