Turto bankui – sumaniausio viešųjų pirkimų organizatoriaus įvertinimas

2024-11-28

Turto bankas įvertintas kaip vienas sumaniausių ir inovatyviausių viešųjų pirkimų organizuotojų tarp Lietuvos valstybinių įmonių. Viešųjų pirkimų tarnybos ir Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Efektyviausių viešųjų pirkimų rinkimuose Turto bankas pripažinimo sulaukė už naujų pasiūlymų kriterijų taikymą intelektinių paslaugų pirkimuose. 

„Atlikę viešojo pirkimo procedūras šiemet jau esame sudarę daugiau nei 510 sutarčių, kurių vertė siekia daugiau nei 52,5 mln. Eur. Lankstumas ir inovatyvumas viešuosiuose pirkimuose mums leidžia pagreitinti procedūras ir geriau pažinti rinkos dalyvius. Daugumai pirkimų procedūros atrodo kaip techninis ir specifinis projekto elementas, tačiau pažvelgus į jas kūrybiškai ir šiuolaikiškai, galima proceso lygį pakelti į aukštesnį“, – sako Turto banko Viešųjų pirkimų skyriaus vadovas Mikalojus Tinteris.  

Didžiausia Turto banko atliekamų pirkimų dalis tenka atnaujinimo ir remonto darbams. Šie pirkimai vykdomi per sukurtą Dinaminę pirkimo sistemą (DPS), kurios dėka, trumpėjant pirkimo procesui ir mažėjant laiko sąnaudoms, patiriamos mažesnės pirkimo proceso išlaidos. Be kita ko, vykdoma nemažai supaprastintų, įskaitant mažos vertės, pirkimų.  

Reikšmingos patirties Turto bankas turi ir organizuojant tarptautinius viešuosius konkursus. Tokiu būdu šiemet išrinktas nugalėtojas A. Goštauto kvartalo tarptautiniame architektūriniame-urbanistiniame konkurse. Pasak M. Tinterio, šiemet pavyko išbandyti ne vieną naujovę, kuri padeda kurti patrauklesnę ir kokybiškesnę viešųjų pirkimų aplinką. 

„Į pirkimus žiūrime šiuolaikiškai ir nuolatos raginame pirkimo iniciatorius išbandyti sumanius vertinimo kriterijus. Šiemet viešajame pirkime išbandėme interviu metodą, kurio metu galėjome įvertinti dalyvių pasirengimą, patirtį ir reakciją. Dažnai popieriuje viskas atrodo gražiai, tačiau gyvenimas padiktuoja sąlygas, kurios kriterijuose nėra aprašytos. Todėl labai svarbu suprasti, kaip pirkimo dalyviai reaguoja į situacijas ir kaip jas sprendžia. Ateityje šį metodą taikysime dažniau“, – sako M. Tinteris. 

Jis pažymi, kad kai kurioms viešųjų pirkimų procedūroms reikia itin kruopštaus pasiruošimo. Kaip vieną sudėtingiausių procedūrų M. Tinteris įvardija A. Goštauto kvartalo tarptautinį architektūrinį-urbanistinį konkursą, kuris dėl savo masto ir specifikos pareikalavo nuoseklaus pasirengimo ir plačios komandos įsitraukimo.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos duomenimis, viešieji pirkimai kiekvienais metais įneša svarų indėlį į Lietuvos ekonomiką, o vien per 2024 m. iš viso įvykdyta viešųjų pirkimų už 5,7 mlrd. eurų.