Ant Turto banko valdomų pastatų stogų bus pradėtos montuoti saulės elektrinės

Šiuo metu Turto bankas jau yra sudaręs sutartis dėl 10 saulės elektrinių ant modernizuojamų valstybės administracinių pastatų stogų įrengimo. Planuojama, kad didžioji jėgainių dalis bus įrengtos dar šįmet, o pilnu pajėgumu veiks jau kitą sezoną, sugeneruodamos apie 400 tūkst. kWh elektros energijos per metus.

Saulės elektrinės pirmuoju etapu bus montuojamos ant šiuo metu modernizuojamų pastatų Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Marijampolėje, Ignalinoje ir Anykščiuose stogų. Bendra šių elektrinių galia sieks apie 700 kW. Vieną galingiausių – 231 kW galios – planuojama sumontuoti Kaune, Jovarų g. 3.

„Ten, kur stogų galimybės leidžia turėti stogines elektrines – tokias ir įrengiame, o kur stogo potencialas nepakankamas arba pastatas pasižymi itin dideliu suvartojimu, patenka į saugomą teritoriją ar vizualinės apsaugos teritoriją – renkamės Saulės parkus“, – aiškina Mindaugas Sinkevičius, Turto banko generalinis direktorius.

Taip pat į priekį juda ir 2,21 MW galios saulės parko dalių aprūpinsiančių elektra penkis pastatus Vilniuje ir Kaune projektas. Kasmet saulės parkų dalys generuos apie 2,32 mln. kWh elektros energijos, kuri bus tiekiama keturiems pastatams Vilniuje, kuriuose šiuo metu veikia Žemės ūkio, Sveikatos, Aplinkos, Energetikos, Ekonomikos ir inovacijų bei Finansų ministerijos, o Kaune – Valstybinės mokesčių inspekcijos pastatui Europos prospekte. Saulės parkuose generuojama elektros energija visų pirma bus tiekiama į tinklą, tada priskiriama objektams, taikant gaminančių vartotojų atsiskaitymo tarifą už visą atgautą energijos kiekį.

Saulės parkui įsigyti Turto bankas gavo 1,45 mln. Eur subsidiją, kurią administruoja Aplinkos projektų valdymo agentūra. Skaičiuojama, kad ši investicija atsipirks per 5–6 metus.

„Stogines elektrines įsigyjame savomis lėšomis. Investicijų grąža tiesiogiai susijusi su elektros energijos kaina. Vertiname, kad stoginės elektrinės, įrengtos mūsų lėšomis, atsipirks per maždaug 8–9 metus, kadangi didžioji dalis generuojamos elektros energijos bus suvartota iš karto – nemokamai“, – aiškina M. Sinkevičius.

Šiuo metu taip pat atliekamos 18 pastatų stogų ekspertizės bei vertinamos galimybės ant jų įrengti dar apie 1 MW galios saulės elektrinių. Galimybės įrengti saulės elektrines vertinamos ant pastatų esančių visoje Lietuvoje: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Telšiuose, Panevėžyje, Šiauliuose, Utenoje, Marijampolėje, Šalčininkuose ir Širvintose. Saulės elektrinių įrengimo ant pastatų, kurie bus pripažinti tinkamais, stogų pirkimo procedūras planuojama pradėti kitų metų pradžioje.

Saulės elektrines ir modulius Turto bankas įsigijo per nacionalinę perkančiąją organizaciją CPO LT, kurios sukurtas elektroninis katalogas tvarius energetikos sprendimus padeda įsigyti greitai ir patogiai.

Apie Turto banką

Turto bankas – tai valstybės įmonė, kurioje akcininko teises įgyvendina Finansų ministerija. Įmonė siekia efektyvinti valstybės turtą, mažinti jo plotą, paliekant tik valstybės veiklai reikalingus pastatus. Turto bankas centralizuotai valdo apie 700 tūkst. kv. m administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto, jį atnaujina, investuoja į naujų pastatų statybą. Vieni iš pagrindinių įmonės strateginių tikslų yra statinių tvarumo didinimas, investicijos į atsinaujinančią energiją, energijos sąnaudų ir CO2 emisijos mažinimas.