Buvusi Vilniaus infekcinė ligoninė parduota už 12,1 mln. eurų

2021-07-29

Šiandien įvyko buvusios Vilniaus infekcinės ligoninės, esančios prestižiniame sostinės rajone Žvėryne, aukcionas. Jame varžėsi 8 dalyviai, o nugalėtoju paskelbtas dalyvis už šį kultūros paveldo objektą pasiūlęs 12,1 mln. eurų. Gautos lėšos bus nukreiptos Vilniaus universiteto Santaros klinikų Pediatrijos korpuso statyboms. Šiame projekte valstybės nekilnojamąjį turtą valdanti valstybės įmonė Turto bankas dalyvauja kaip finansuotojas.

Už 13 pastatų kompleksą išsidėsčiusį daugiau nei 2 hektarų sklype, buvo nustatyta 5,23 mln. eurų pradinė kaina. Tai buvo antrasis šio objekto aukcionas. Pirmasis aukcionas skelbtas praėjusių metų gruodį, tačiau buvo nutrauktas gavus Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos rekomendaciją peržiūrėti ir patikslinti vertingąsias komplekso savybes.

Taigi buvo parengtas naujas Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos aktas (ankstesnis buvo 2008 m.), kuriuo patikslintos Vilniaus infekcinės ligoninės pastatų komplekso vertingosios savybės. Vienas svarbiausių pakeitimų buvo tai, kad panaikinta vertingoji komplekso savybė visuomeninė paskirtis, taip pat buvo aptikti du papildomi statiniai – rūsiai, kurie anksčiau nebuvo įtraukti. Aktu nustačius, kad šiame komplekse yra vertinga, taip pat buvo parengtas individualus apsaugos reglamentas, kuriame nustatyti paveldosauginiai reikalavimai kompleksui tvarkyti, naudoti ir prižiūrėti.

Aukciono dalyviai itin atsakingai vertino galimybes įsigyti šį turtą, konsultacijų metu domėjosi pastatų istorija, kaip šis kultūros paveldo objektas ir teritorija aplink jį turės būti saugoma, kokie tyrimai turės būti atlikti, kokios vystymo galimybės, kokia pastatų rekonstrukcija galėtų būti atlikta ir pan. Todėl apžiūros vyko kartu su kultūros paveldo specialistu, kuris atsakė į potencialių pirkėjų klausimus.

Pagrindinis pastatas ir kapitalūs ūkiniai pastatai galės būti restauruojami ir pritaikomi visuomeninei ar komercinei paskirčiai, tačiau negali būti perstatomi iš esmės, negali keistis jų tūris. Prieš tvarkymo ir projektavimo darbus naujiesiems šeimininkams rekomenduojama atlikti istorinius fizinius pastatų komplekso tyrimus, nepamirštant ir teritorijos tyrimų dėl infekcijų. Detaliojo plano sprendiniai po beveik visu sklypu leidžia požeminį užstatymą, tačiau rekomenduojama išsaugoti vertingus želdinius bei medžius.

Buvusios Vilniaus infekcinės ligoninės pastatų kompleksas buvo statytas 2 etapais: 1904-1905 m. ir 1912-1914 m. Šis istorizmo stilistikos, architektų Vaclovo Michnevičiaus ir Boleslovo Stankevičiaus pastatų kompleksas yra pripažintas vertingu pagal savo architektūrą, urbanistinį sprendimą kraštovaizdį bei želdynus, todėl įrašytas į Kultūros vertybių registrą (unikalus objekto kodas 32426). Kompleksą sudaro 6 ligoninės korpusai ir pagalbiniai pastatai, išsidėstę 2 hektarų plote, bendras statinių plotas siekia 3,8 tūkst. kv. m.

Turto bankas ligoninės kompleksą iš Sveikatos apsaugos ministerijos perėmė 2019 m. pavasarį. Tai ne pirmas didelis valstybei priklausantis objektas, kuris pardavinėjamas sostinės Žvėryno rajone. 2019 metų lapkritį buvo parduotas buvęs Vaikų ligoninės ir Vaiko raidos centro kompleksas. Aukciono dalyvis tuomet už pasiūlė 4,4 mln. Eur už statinius ir žemę.