Dalyvavimas valstybės turto aukcionuose: ir su banko paskola, ir su partneriais

2023-08-18

Turto bankas, atsižvelgdamas į rinkos lūkesčius, ilgins kai kurių didelių ir brangių nekilnojamojo turto objektų aukcionų skelbimo ir atsiskaitymo terminus. Tai pat pastebima, kad rinkos dalyviai vis dažniau aukcionuose dalyvauja konsorciumo pagrindu ar finansavimą užsitikrindami iš bankų.

Turto bankas paskelbė sklypo su statiniais Vilniuje, Kalnėnuose aukcioną. Pradinė buvusios priešlėktuvinės bazės  vertė siekia 15 mln. eurų. Tai bus pirmasis aukcionas, apie kurį rinka informuota gerokai iš anksto.

„Girdime, ką sako rinkos dalyviai ir esame suinteresuoti gauti kuo didesnę grąžą valstybei. Suprantame, kad staiga surinkti dideles pinigų sumas verslui gali būti sudėtinga, todėl apie tokius aukcionus informuojame iš anksto. Taip pat atkreipiame dėmesį, kad ir verslas, ir fiziniai asmenys gali varžytis aukcione ir jungtinės veiklos pagrindu“, – sako Turto banko Turto pardavimų skyriaus vadovė Indrė Kajokienė.  

Tiek verslas, tiek fiziniai asmenys gali varžytis aukcione jungtinės veiklos pagrindu. Tokių sandorių daugėja. Tuo tarpu fiziniai asmenys vis dažniau nesibaimina aukcionuose dalyvauti su banko finansavimu.

Pasak I. Kajokienės, verslas vis dažniau suranda galimybių bendradarbiauti ir objektus įsigyti drauge. Jei tokių atvejų prieš keletą metų beveik nepasitaikydavo, tai vien per pirmąjį šių metų pusmetį jau fiksuoti 5 tokie sandoriai. Tuo tarpu fiziniai asmenys vis dažniau nesibaimina aukcionuose dalyvauti su banko finansavimu.

„Laimėjus aukcioną atsiskaitymas galimas per 40 kalendorinių dienų. Iš anksto pasikalbėjus su kreditoriais, per tokį terminą galima gauti reikalingą paskolą“, – aiškina I. Kajokienė

Turto disponavimo įstatymas taip pat leidžia sudaryti sutartį ir atsiskaityti už objektą dalimis per sutartą laiką, kuris turi būti apibrėžtas aukciono sąlygose. Šį modelį Turto bankas ketina taikyti artimiausiu metu, skelbdamas aukcionus brangiems objektams Vilniuje.

Pirmąjį šių metų pusmetį Turto banko organizuotuose aukcionuose parduotas 331 objektas, tai yra 8 proc. daugiau nei tuo pačiu metu pernai. Įplaukos už parduotą nekilnojamąjį turtą siekė 17,9 mln. Eur, kai pernai tuo pat metu buvo 12,5 mln. Eur.

Didžioji dalis gautų lėšų bus nukreipta valstybės nekilnojamojo turto modernizavimo projektams įgyvendinti. Turto bankas šiuo metu vykdo 32 valstybės nekilnojamojo turto atnaujinimo ir modernizacijos projektus, kurių bendra vertė siekia apie 150 mln. eurų.

Apie Turto banką

Turto bankas – tai valstybės įmonė, kurioje akcininko teises įgyvendina Finansų ministerija. Įmonė siekia efektyvinti valstybės turtą, mažinti jo plotą, paliekant tik valstybės veiklai reikalingus pastatus. Turto bankas centralizuotai valdo apie 700 tūkst. kv. m administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto, jį atnaujina, investuoja į naujų pastatų statybą. Vieni iš pagrindinių įmonės strateginių tikslų yra statinių tvarumo didinimas, investicijos į atsinaujinančią energiją, energijos sąnaudų ir CO2 emisijos mažinimas.