Išskirtinis aukcionas: pradinė buvusio kalėjimo kaina Klaipėdoje – 2,21 mln. eurų

2023-07-18

Turto bankas skelbia neeilinį aukcioną uostamiestyje – už pradinę 2,21 mln. eurų kainą investuotojams siūloma įsigyti buvusį kalėjimo kompleksą, kuriame nepriklausomybės laikotarpiu veikė policijos komisariatas. Dalis komplekso pastatų įtraukti į nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą, tačiau kartu parduodamame sklype galimos ir naujos statybos.

Beveik 7000 kv. m kompleksas Klaipėdos Jūros g. pradėtas statyti dar 19 a. Čia veikė teismai ir kalėjimas, Lietuvai atgavus nepriklausomybę buvo įsikūrusi uostamiesčio policija.

„Tai išskirtinis objektas, ruošdamiesi jo pardavimui atlikome ne vieną studiją, konsultavomės su rinkos ekspertais. Siekdami išsaugoti šio unikalios architektūros komplekso vientisumą nusprendėme jį parduoti visą, neskaidant į dalis. Kultūros paveldo saugomą komplekso dalį galima keisti minimaliai, tačiau šalia esantis ir kartu parduodamas sklypas gali būti aktyviai vystomas“, – aiškina Turto banko Pardavimų departamento direktorė Guoda Gurauskaitė.

Pasak G. Gurauskaitės, buvęs kalėjimas stovi strategiškai patrauklioje ir perspektyvioje miesto vietoje, netoli Danės upės, naujai statomo Mėmelio miesto teritorijos.  

Turto bankas jau bandė parduoti kompleksą 2018-aisiais. Tą kartą ryžtingų investuotojų neatsirado, nors objektas pasirodė patrauklus viešbučių ir paslaugų verslo atstovams, vyko jo apžiūros. Vėliau Turto bankas gavo Vyriausybės pavedimą nutraukti pastatų aukcioną ir ieškoti galimybių jį pritaikyti valstybės funkcijoms: rekonstruoti, pritaikyti teismų funkcijoms atlikti ir nuomos teisėmis perduoti Klaipėdoje veikiantiems teismams įsikurti.

Nagrinėjant galimybes pastatą pritaikyti teismų veiklai buvo organizuoti papildomi kultūros paveldo, architektūriniai, konstrukciniai ir polichrominiai tyrinėjimai. Atlikus tyrimus nustatyta, kad pastatą pritaikyti teismų veiklai pakankamai sudėtinga ir tai būtų brangiau nei naujo teismų pastato statyba.

„Jaučiame, kad Klaipėda turi didelį potencialą, o nekilnojamojo turto rinka uostamiestyje atgyja. Šis išskirtinis objektas galėtų sekti Vilniaus Lukiškių kalėjimo pavyzdžiu, o šalia galbūt atsirasti ir gyvenamųjų namų“, – galimybes vardina Guoda Gurauskaitė.

Komplekso Klaipėdoje aukcionas vyks rugsėjo 11 d.

Šimtmečius menanti pastato istorija

Unikalus kompleksas Klaipėdoje pastatytas 1862 m. Vėliau 1889 m. ir 1915 m. buvo praplėstas.

Po didžiojo Klaipėdos gaisro, 1857 m. dešiniajame Danės krante, prie naujai nutiestos Malkų gatvės buvo nupirktas medienos sankrovos aikštėje suformuotas sklypas teismui. 1862 m. darbai buvo baigti – pastatytas U raidės plano pastatas, kuriame veikė Karališkosios apygardos teismas ir kalėjimo įstaiga. Sovietinės represinės struktūros perėmė kalėjimą 1945 m. pradžioje. 1960 m. kalėjimas buvo uždarytas, o pastatų komplekse įsikūrė Lietuvos SSR vidaus reikalų ministerijos (MVD) Klaipėdos miesto vidaus reikalų valdyba. Po to pastate buvo įsikūrusi milicija. Lietuvai atgavus nepriklausomybę čia veikė Klaipėdos apskrities Vyriausiasis policijos komisariatas. Nuo 2015-ųjų, kai į naują komisariatą išsikėlė pareigūnai, pastatų kompleksas stovi nenaudojamas.

Apie Turto banką

Turto bankas – tai valstybės įmonė, kurioje akcininko teises įgyvendina Finansų ministerija. Įmonė siekia efektyvinti valstybės turtą, mažinti jo plotą, paliekant tik valstybės veiklai reikalingus pastatus. Turto bankas centralizuotai valdo apie 700 tūkst. kv. m administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto, jį atnaujina, investuoja į naujų pastatų statybą. Vieni iš pagrindinių įmonės strateginių tikslų yra statinių tvarumo didinimas, investicijos į atsinaujinančią energiją, energijos sąnaudų ir CO2 emisijos mažinimas.