Kaune parduodamas esperanto kalbos atsiradimą menantis namas

2022-08-04
XIX a. pabaigoje šiame pastate gyveno Kauno žydų Zilbernikų šeima, kurios dėka pastatas pateko į pasaulio istoriją

Rugsėjo mėnesį aukcione bus parduodamas, kaip teigiama, vienintelis pasaulyje išlikęs pastatas tiesiogiai susijęs su esperanto kalbos atsiradimu. Šios kalbos sumanytojo garbei pavadintoje L. Zamenhofo gatvėje, Kaune, Turto bankas parduoda greta esančius du objektus.

L. Zamenhofo g. 5 esantis, 295 kv. m ploto, dviejų aukštų su mansarda, plytų mūro administracinis pastatas parduodamas su 0,0293 ha ploto sklypo dalimi. Pastatas XIX a. pabaigoje priklausė pasiturinčiai Kauno žydų Zilbernikų šeimai, per kurią ir pateko į pasaulio istoriją.

Tai vienintelis pasaulyje išlikęs pastatas tiesiogiai susijęs su esperanto kalbos atsiradimu ir  su šios kalbos kūrėjo L. Zamenhofo šeima.

Jauniausioji iš aštuonių Zilbernikų atžalų – Klara Zilbernik XIX a. devintajame dešimtmetyje viešėdama Varšuvoje susipažino su gydytoju, filologu Liudviku Lazariu Zamenhofu. Pastarasis 1887 m. pirmą kartą atvyksta į Lietuvą aplankyti būsimų uošvių ir paprašyti jų dukros rankos. Apsilankymo Kaune metu, jis papasakoja Klaros tėvui Aleksandrui apie savo idėją sukurti tarptautinę kalbą ir gauna solidžią paramą pirmosios esperanto kalbos knygos Unua Libro leidimui. Manoma, kad L. Zamenhofas uošvių name apsistodavo 1887–1890 m. Teigiama, kad tai vienintelis pasaulyje išlikęs pastatas tiesiogiai susijęs su esperanto kalbos atsiradimu ir  su šios kalbos kūrėjo L. Zamenhofo šeima. Gatvė, kurioje stovi šis namas, 1926 m. pavadinta esperanto kalbos kūrėjo garbei.

Parduodamas pastatas taip pat buvo naudojamas įstaigų veiklai, nuo 1993 m. jame veikė Lietuvos esperantininkų sąjunga. Šiuo metu pastatui labai reikia naujo šeimininko, kuris imtųsi kapitalinio remonto ir prikeltų jį naujam gyvenimui. Pradinė parduodamo turto kaina – 220 495 eurai. 

Šis pastatas istoriją skaičiuoja nuo XVI a.

Tame pačiame kieme esančiame kitame pastate, adresu L. Zamenhofo g. 5A, parduodamos 94,91 kv. m ploto negyvenamos patalpos su 0,0073 ha ploto sklypo dalimi. Statinys, kuriame yra parduodamos patalpos, savo istoriją skaičiuoja net nuo XVI a. Dviaukštis gyvenamasis namas su rūsiu XIX a. buvo paverstas sandėliu, kurį valdė Lenkijos karalystės pirklys, o vėliau Kauno žydai. Sovietmečiu pastatas buvo pritaikytas butams.

Turto banko parduodamos patalpos yra trijų aukštų pastato pusrūsyje, suremontuotos ir pritaikytos verslo poreikiams. Patalpos yra išnuomotos iki 2023 m. sausio 14 d., tačiau naujasis patalpų savininkas turės teisę vienašališkai nutraukti nuomos sutartį raštu įspėjęs nuomininką ne mažiau kaip prieš 30 kalendorinių dienų. Pradinė parduodamo turto kaina 125 165 eurai. 

Abu pastatai yra pripažinti kultūros paveldo vertybėmis. Registracija į šių objektų aukcionus vyks rugsėjo 5–7 dienomis, o patys aukcionai prasidės rugsėjo 12 d. 9 val.

Apie Turto banką

Turto bankas  –  tai valstybės įmonė, kurioje akcininko teises įgyvendina Finansų ministerija. Šiuo metu Turto bankas patikėjimo teise valdo apie dešimtadalį arba daugiau nei 1 mln. kv. m ploto valstybei priklausančio nekilnojamojo turto. Be nekilnojamojo turto valdymo, Turto bankas atlieka tokias valstybės pavestas funkcijas kaip nenaudojamojo turto realizacija, valstybei priklausančių įmonių akcijų privatizavimas, valstybei perėjusių akcijų administravimas ir skolų išieškojimas.