Po būsimu ministerijų miestelio pastatu sostinėje – įspūdinga slėptuvė

2023-07-14

Po vienu iš sostinės A. Goštauto gatvėje pastatų, kuris taps po kelerių metų veikti pradėsiančio ministerijų miestelio dalimi, tebėra autentiška sovietinė slėptuvė. Joje šiuo metu galima rasti galybę dujokaukių, dėžes, pripildytas jų filtrų, įvairiausių sovietinių lankstinukų, mokymo medžiagos, klasę su suolais ir kt.

Slėptuvė po pastatu A. Goštauto g. 9 buvo įrengta sovietmečiu, kai buvo statomas mokslo paskirties kompleksas. Slėptuvė iki šiol gerai išsilaikiusi, nors įranga pasenusi. Tvarkant objektą aptikta įvairių civilinės saugos komponentų: dujokaukių, žemėlapių, instrukcijų, filtrų ir kt.

Dalis gerai išsilaikiusių daiktų perduoti VŠĮ „Gatvės gyvos“, kuriai priklauso slėptuvė Naujamiestyje, Vilniuje – čia organizuojamos ekskursijos.

„Intensyviai ruošiamės kvartalo konversijai, norime atlaisvinti įvairias patalpas. Apžiūrint rūsius aptikome šią visai neblogai išsilaikiusią slėptuvę. Autentiškus, nesugadintus daiktus perdavėme įstaigai, kuri organizuoja ekskursijas, kad visuomenė galėtų su jais susipažinti“, – aiškina Turto banko projektų programos vadovė Renata Chleborodovienė.

Būsima paskirtis paaiškės netrukus

Pašnekovė pastebi, kad taip pat vis dar neaišku, kam šios patalpos bus naudojamos po to, kai pastatas bus modernizuotas.

„Kol architektūrinio konkurso pasiūlymai nepateikti ir neįvertinti, pasakyti sunku. Patalpos gali būti naudojamos įvairiausiais tikslais: visuomenės reikmėms, verslui ar kt.“, – sako R. Chleborodovienė.

Taip pat aktyviai tariamasi su atsakingomis institucijomis dėl saugių darbo vietų poreikio ministerijų tarnautojams. Slėptuvė gali būti modernizuojama ir pritaikoma šiandienos saugumo standartams.

Ministerijų miestelis – 2028 m.

Ministerijų miestelio projektas įgyvendinamas vadinamajame A. Goštauto g. kvartale, Vilniuje. Buvusių mokslo institutų pastatai bus pritaikomi ministerijų veiklai, numatoma statyti ir naujus statinius. Kvartalą ketinama baigti vystyti 2028 m.

Turto bankas architektūrinį-urbanistinį konkursą planuojamo ministerijų miestelio teritorijai paskelbė liepos pradžioje.

Turto banko užsakymu atliktoje galimybių studijoje siūlomi šeši komplekso vystymo etapai. Pirmajame – iki 2025 metų antrojo ketvirčio – čia turėtų įsikurti Žemės ūkio, Susisiekimo ir Sveikatos apsaugos ministerijos, o iki 2028 metų –  Finansų, Aplinkos, Ekonomikos ir inovacijų, Energetikos, Teisingumo.

Dviem jau stovintiems kvartalo statiniams – A. Goštauto g. 9, po kuriuo yra slėptuvė, ir A. Goštauto g. 2, taip pat ketinama skelbti atskirus viešuosius konkursus. Šių pastatų fasadai taip pat turės būti priderinti prie bendros architektūrinės vizijos.

Viso projekto vertė sieks apie 170 mln. eurų. Projektas finansuojamas parduodant neefektyvų valstybės turtą.

Apie Turto banką

Turto bankas – tai valstybės įmonė, kurioje akcininko teises įgyvendina Finansų ministerija. Įmonė siekia efektyvinti valstybės turtą, mažinti jo plotą, paliekant tik valstybės veiklai reikalingus pastatus. Turto bankas centralizuotai valdo apie 700 tūkst. kv. m administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto, jį atnaujina, investuoja į naujų pastatų statybą. Vieni iš pagrindinių įmonės strateginių tikslų yra statinių tvarumo didinimas, investicijos į atsinaujinančią energiją, energijos sąnaudų ir CO2 emisijos mažinimas.