Turto bankas fiksuoja rekordinius pardavimus

2021-07-01

Per pirmąjį šių metų pusmetį valstybės nekilnojamąjį turtą valdanti ir jo priežiūrą užtikrinanti valstybės įmonė Turto bankas jau pardavė nekilnojamojo turto už 19,85 mln. eurų, t.y. už didesnę sumą nei per visus praėjusius metus. Didžioji dalis lėšų, gautų pardavus valstybei nereikalingą turtą, bus nukreipta įvairiems modernizavimo ir atnaujinimo projektams. 

Iš viso per pirmąjį pusmetį parduota 225 objektai, kurių didžioji dalis – gyvenamosios paskirties, esantys įvairiausiuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose. Šiais metais Turto bankas planuoja parduoti ne mažiau kaip 600 objektų ir gauti dvigubai daugiau pajamų nei pernai – 39 mln. eurų.

„Šių metų tikslai ambicingi, tačiau palanki rinkos situacija ir pirmojo pusmečio rezultatai leidžia tikėtis, kad užsibrėžti tikslai bus pasiekti ir turėsime rekordiškai gerus metus. Reaguodami į didelį rinkos dalyvių aktyvumą, stengiamės parengti ir pateikti pardavimui kuo didesnį ir įvairesnį kiekį objektų“, – sako Guoda Gurauskaitė, Turto banko Pardavimų departamento direktorė.

Didžiąją dalį šių metų pardavimų pajamų, t.y. apie 25 mln. eurų, planuojama nukreipti valstybės turto atnaujinimo bei modernizavimo projektams, tokiems, kaip administracinio policijos pastato Sietyno g., Vilniuje ar VUL Santaros klinikų Pediatrijos korpuso statyboms. Iš viso šiuo metu Turto bankas įgyvendina 7 tokius projektus, jų darbų vertė siekia beveik 30 mln. eurų. Likusios iš pardavimų gautos lėšos pateks į valstybės biudžetą.

Rinkos dalyvių aktyvumą liudija ir iš pirmo aukciono parduotų objektų dalis. Jei pernai per pirmąjį aukcioną parduota apie 39 proc. objektų, tai šįmet maždaug pusė visų siūlomų objektų parduodama jau pirmojo aukciono metu. Taip pat išaugo aukcionų dalyvių skaičius. Pernai dažniausiai aukcionuose būdavo vos po vieną dalyvį, šįmet daugiausiai aukcionų įvyksta, kur varžosi 2–5 dalyviai, tačiau ir tai jau nebe taisyklė. Štai praėjusią savaitę iš 30 skelbtų aukcionų, devyniuose buvo nuo 10 iki 60 dalyvių. Šįmet yra įvykę ir rekordinių pagal dalyvių skaičių aukcionų, kai varžėsi daugiau nei 100 dalyvių.

„Natūralu, kad tokiu atveju turtą pavyksta parduoti gerokai brangiau, nei nustatyta pradinė kaina“, – aiškina G. Gurauskaitė. Visais atvejais Turto banko parduodamo turto pradinę kainą nustato nepriklausomi vertintojai. Tais atvejais, kai turto nepavyksta parduoti pirmo aukciono metu, jis siūlomas pakartotinai. Kelissyk nepavykus parduoti turto aukcionuose, jo kaina, vadovaujantis nustatyta tvarka, gali būti mažinama. Tačiau kartais net ir tai negelbėja, ir tie patys objektai aukcionuose sukasi po keliolika kartų.

Turto bankas parduoda tik tokį turtą, kuris yra nebereikalingas valstybės funkcijoms vykdyti, taip pat paveldėtą turtą. Parduodamo nekilnojamojo turto portfelyje daugiausia yra gyvenamosios paskirties turto, tad jo ir parduodama daugiausia, tačiau yra ir neįprastų objektų, pvz.: arteziniai šuliniai, pasienio postas, areštinė, žvejybinis laivas ir kt.

Nekilnojamojo turto vertė taipogi labai skirtinga: nuo kelis milijonus kainuojančių statinių su žemės sklypais iki nedidelių objektų ar jų dalių įvairiausiuose Lietuvos kampeliuose, kurių kaina kartais tesiekia keliasdešimt eurų. Tai lemia ir skirtingus aukcionų rezultatus, vieną savaitę aukcionų pajamos tesiekia keliasdešimt tūkstančių eurų, o kitą viršija kelis milijonus eurų.

Šįmet Turto bankas rinkai dar ketina pasiūlyti keletą įdomesnių bei stambesnių objektų, kurie turėtų sulaukti nekilnojamojo turto vystytojų dėmesio. Tai ir buvusios Infekcinės ligoninės pastatų kompleksas su žemės sklypu Birutės g., prestižiniame sotinės Žvėryno rajone, į metų pabaigą tikimasi paruošti pardavimui kelis naujus didesnius objektus P. Širvio, Rukainių bei Pamėnkalnio gatvėse, Vilniuje, taip pat nemažas objektas su žemės sklypu Kauno mieste, Partizanų gatvėje. Keletą naujų objektų aukcionuose išvys ir tie, kas domisi pajūrio objektais: ruošiami pardavimui keli objektai Neringoje ir keletas Palangoje. Dvarų medžiotojams bus siūloma įsigyti Baltosios Vokės, Kalnaberžės ir kt. vietovėse esančias dvaro sodybas.

Visi Turto banko skelbiami vieši aukcionai yra elektroniniai ir vykdomi sistemoje www.evarzytines.lt, juose gali dalyvauti tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys. Valstybei priklausantis nekilnojamasis turtas parduodamas tik tokiu atveju, kuomet Vyriausybė apsisprendžia, kad jis nėra reikaligas valstybės funkcijoms vykdyti ir turi būti parduotas. Toks turtas įtraukiamas į parduodamo turto sąrašą. Turto bankas paruošia dokumentus ir organizuoja tokio turto pardavimo viešus aukcionus, o gautos lėšos keliauja į valstybės biudžetą. Turto bankas taip pat parduoda valstybei priklausantį nekilnojamąjį turtą, už kurį gautos pajamos atskiru Vyriausybės nutarimu, atitenka esamų pastatų atnaujinimo ir naujų statinių vystymo projektams. Dar viena parduodamo turto grupė – tai paveldėtas ir bešeimininkis turtas (šios grupės turto pardavimai praėjusiais metais sudarė 1 mln. eurų).

Praėjusiais metais iš viso buvo parduoti 564 valstybei priklausantys objektai, iš viso už juos gauta 19,53 mln. eurų, t.y. 9 proc.  arba 1,6 mln. eurų daugiau nei buvo nustatyta pradinė šio turto pardavimo kaina.