Turto bankas kreipėsi į prokuratūrą: prašoma įvertinti galimą spaudimą aukciono dalyvei

2023-03-09

Turo bankas kreipėsi į Vilniaus apygardos prokuratūrą, prašydamas teisėsaugos įvertinti vieną įvykusį aukcioną, kuriuo metu parduotas gyvenamosios paskirties turtas Vilniaus r. Surinkti duomenys leidžia manyti, kad vienai iš aukciono dalyvių galėjo būti daromas spaudimas, siūloma susitarti ir nesivaržyti įsigyjant valstybei priklausantį turtą.

Vasario mėnesį vykusiame aukcione Turto bankas pardavinėjo buto dalį Vilniaus r. Jau įvykus aukcionui į valstybės įmonę kreipėsi aukciono dalyvis, pranešdamas apie galimai patirtą spaudimą prieš aukcioną. Į turto apžiūrą atvykęs asmuo galimai iš kaimynų sužinojo būsto nuomininko kontaktus ir vėliau šiam siūlė atitinkamą sumą pinigų, jog šis nesivaržytų aukcione. Buvo siūlomas ir kitas būdas „susitarti“: reikalauta, kad nuomininkas sumokėtų 1000 eurų, jog interesantas nekeltų kainos ir aukcione nesivaržytų.

Tokia veikla, Turto banko prevencijos pareigūno ir teisininkų nuomone, gali turėti sukčiavimo ir turto prievartavimo požymių.

„Bet koks spaudimas ar bandymas sužinoti aukcionų dalyvių duomenis nebus toleruojamas. Dėkojame pranešėjui, kad nepabūgo ir kreipėsi į Turto banką. Įvertinę asmens pažeidžiamumą nusprendėme patys inicijuoti kreipimąsi į teisėsaugą. Šiuo atveju kalbame ne tik apie galimai nukentėjusį asmenį, bet ir apie žalą valstybei, kai galimai neteisėtais būdais buvo bandoma riboti konkurenciją atvirame elektroniniame aukcione“, – teigia Turto banko generalinis direktorius Mindaugas Sinkevičius.

Turto bankas ketina inicijuoti teisės aktų pakeitimus, siūlydamas įstatymuose numatyti galimybę iš aukcionų eliminuoti asmenis ar įmones, jei būtų nustatyta, kad šios darė kokį nors poveikį kitiems valstybės organizuojamų aukcionų dalyviams.

„Galbūt dar ne visi susiprato, kad gyvename teisinėje valstybėje ir ne 1995-aisiais. Jau daugiau nei trejus metus aktyviai stipriname prevenciją ir aukcionų monitoringą, raginame ir aukcionų dalyvius netylėti, jei jie patiria neaiškių kontaktų ar net grasinimų. Visa informacija apie aukcionų dalyvius yra konfidenciali, tačiau pasitaiko atvejų, kai, tarkime, turto nuomininkus ir potencialius aukciono dalyvius nuvykus į objekto apžiūrą galima identifikuoti“, – aiškina M. Sinkevičius.

Teisėsaugai įvertinti perduoto aukciono dalyvių tapatybės ir varžymosi aplinkybės Turto bankui yra žinomos, tačiau nebus viešai atskleidžiamos, siekiant apsaugoti asmens duomenis be nepakenkti teisėsaugos darbui.