Turto bankas kreipėsi į teisėsaugą dėl įtariamo poveikio aukciono dalyviui

2024-03-05

Turto bankas kreipėsi į Kauno apygardos prokuratūrą, prašydamas teisėsaugos įvertinti galimą poveikį vienam iš aukciono dalyvių, kuris ketino Turto banko organizuojamame aukcione įsigyti negyvenamosios paskirties patalpas. Kauno policijos pareigūnams, kuriems buvo nukreiptas Turto banko pareiškimas, atsisakius pradėti ikiteisminį tyrimą, Turto bankas tokį sprendimą apskundė.

Gauti duomenys leidžia manyti, kad aukciono laimėtojas galimai darė poveikį kito dalyvio  atžvilgiu, o tai lėmė pastarojo sprendimą atsisakyti dalyvauti aukciono procedūrose ir nebekelti kainos.  Aukciono laimėtojo veiksmuose, Turto banko specialistų nuomone, galimai yra turto prievartavimo požymių. 

Šių metų pradžioje vykusiame aukcione Turto bankas pardavinėjo negyvenamąsias patalpas Kauno mieste. Vykstant aukcionui į valstybės įmonę kreipėsi vienas iš aukciono dalyvių, pranešdamas apie patiriamą spaudimą aukciono metu. Paskutinę aukciono dieną aukciono dalyvis sulaukė nepažįstamo asmens skambučio. Šis asmuo pasiūlė atlikti veiksmus prieštaraujančius Aukcionų organizavimo ir vykdymo informacinių technologijų priemonėmis tvarkos aprašo nuostatoms ir galimai turinčius nusikalstamos veikos, t.y. turto prievartavimo, požymių.

„Bet kokie neteisėti veiksmai prieš aukcionų dalyvius nebus toleruojami ir visais atvejais bus imtasi teisinių veiksmų. Šiuo atveju, neketiname nuleisti rankų, net pareigūnams nepradėjus ikiteisminio tyrimo. Gauti duomenys leidžia manyti, kad galimai buvo padaryta nusikalstama veikla apribojant konkurenciją viešame aukcione. Tokie veiksmai daro neigiamą įtaką ne tik aukcionų dalyviams, bet ir valstybei. Džiaugiamės, kad aukcionų dalyviai nėra abejingi tokioms situacijoms ir apie tai praneša“, – sako laikinasis Turto banko vadovas Ernestas Česokas.

Pasak jo, visa informacija apie aukcionų dalyvius yra konfidenciali, tačiau pasitaiko atvejų, kai aukciono dalyvio duomenys gaunami iš trečiųjų šalių, kaimynų arba nuomininkų.

„Pastaruosius metus skyrėme dar daugiau papildomo dėmesio aukcionų stebėsenai, prevencijai, dalyvius supažindiname su aukciono sąlygomis ir veikimo principu. Kylant klausimų arba pastebėjus neteisėtos veikos apraiškų, aukcionų dalyvius ir toliau prašome būti pilietiškus ir pranešti apie galimus pažeidimus“, – primena E. Česokas.

Teisėsaugai įvertinti perduoto aukciono dalyvių tapatybės ir varžymosi aplinkybės Turto bankui yra žinomos, tačiau nebus viešai atskleidžiamos, siekiant apsaugoti asmens duomenis be nepakenkti teisėsaugos darbui.

Apie pastebėtus galimus pažeidimus kviečiame pranešti čia.

Skubiais atvejais Turto bankas ragina susisiekti su aukciono skelbime nurodytu vadybininku ar už korupcijos prevenciją atsakingu darbuotoju.