Turto bankas pasirašė sutartį dėl pastatų inžinerinių sistemų automatizavimo

2023-09-05

Turto bankas pasirašė sutartį dėl 41 valstybės biurų pastato inžinerinių sistemų automatizavimo. Skaičiuojama, kad ši priemonė kasmet leis sutaupyti ne mažiau nei 10–13 proc. elektros ir šilumos energijos, o investicijos atsipirks vos per trejus metus.

Pagal su bendrove „Exergio“ pasirašytą sutartį bus automatizuojamos 41 pastato Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose šildymo, vėdinimo ir vėsinimo sistemos. Bendras pastatų, kuriuose bus automatizuotos inžinerinės sistemos plotas yra 112 tūkst. kv. m. Darbų metu bus prijungiami valdikliai, sujungiant juos į vieną tinklą, taip pat automatizuojami skaitikliai, įdiegiant galimybę juos nuskaityti nuotoliniu būdu. Darbai pastatuose bus atlikti iki metų galo.

Per artimiausius ketverius metus planuojame automatizuoti visų Turto banko valdomų pastatų inžinerines sistemas, tai yra apie 200 pastatų

Jonas Stravinskas, Turto banko Turto valdymo departamento direktorius

„Šios priemonės leis pastatų sistemas valdyti išmaniai, nustatyti reikiamus parametrus, matyti sistemų veikimo nuokrypius ir gedimus bei operatyviai juos spręsti, kontroliuoti remonto darbus. Galimybė nuotoliniu būdu nuskaityti skaitiklių rodmenis, leis turėti tikslius pastato energijos suvartojimo duomenis, kuriuos naudosime planuodami tolimesnes efektyvumo priemones“, – aiškina Jonas Stravinskas, Turto banko Turto valdymo departamento direktorius.

Įgyvendinus šį projektą, bus sutaupoma iki 10–13 proc. pastatų energijos, o projekto išlaidos atsipirks per trejus metus.

Pirmuoju etapu atrinkti didžiausio ploto ir didžiausią energijos suvartojimą turintys pastatai. Kitais metais numatyta automatizuoti dar 30 pastatų sistemas. „Per artimiausius ketverius metus planuojame automatizuoti visų Turto banko valdomų pastatų inžinerines sistemas, tai yra apie 200 pastatų“, – teigia J. Stravinskas.

Pastatų inžinerinių sistemų automatizavimas yra viena iš Turto banko energetinio efektyvumo priemonių plano dalių. Iš viso šio plano įgyvendinimui 2023 m. numatyta skirti 4,2 mln. eurų, o 2024 m. dar 1,3 mln. eurų.

Apie Turto banką

Turto bankas – tai valstybės įmonė, kurioje akcininko teises įgyvendina Finansų ministerija. Įmonė siekia efektyvinti valstybės turtą, mažinti jo plotą, paliekant tik valstybės veiklai reikalingus pastatus. Turto bankas centralizuotai valdo apie 700 tūkst. kv. m administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto, jį atnaujina, investuoja į naujų pastatų statybą. Vieni iš pagrindinių įmonės strateginių tikslų yra statinių tvarumo didinimas, investicijos į atsinaujinančią energiją, energijos sąnaudų ir CO2 emisijos mažinimas.