Turto bankas pasirašė sutartį su A. Goštauto kvartalo architektūrinio konkurso nugalėtoju

2024-06-14

Turto bankas baigė derybas ir pasirašė projektavimo sutartį su „Studija Archispektras“, laimėjusia tarptautinį A. Goštauto kvartalo architektūrinį-urbanistinį konkursą. Projektas  „Demokratijos uostas“ apima senų kvartalo pastatų atnaujinimą, naują statybą ir aplinkos sutvarkymą.  Sutarties vertė siekia 4,3 mln. eurų.

Pasirašius sutartį su projektuotojais bus atnaujinamos diskusijos su ministerijų darbuotojais, siekiant sukurti ergonomišką, modernią ir šiuolaikišką darbo aplinką tarnautojams. Kvartalą taip pat numatoma atverti visuomenei – atsiras papildomos jungtys su Neries upės pakrante, pėsčiųjų alėja, o pirmieji pastatų aukštai bus prieinami lankytojams, čia galėtų būti teikiamos įvairios paslaugos, veikti kavinės.  

„Projektas „Demokratijos uostas“ yra daugiau nei valstybės pastatų kompleksas. Šis projektas simbolizuoja naują požiūrį į administracinių centrų plėtrą istorinėse miesto vietose, integruojant aukščiausius tvarumo standartus. Atnaujinamame kvartale kuriamos atviros žaliosios erdvės – kiemai, aikštės ir jaukios alėjos, stiprinamas ryšys su Neries upe. Čia veiks ne tik valstybinės institucijos –  gyventojai galės pajusti totorių bendruomenės suformuotus istorinius – kultūrinius sluoksnius“, – sako „Studijos Arhispektras“ kūrybos vadovas Ignas Kalinauskas.

„Studija Archispektras“ komanda

Projektavimo darbai, pagal sutartį, turi būti baigti per 24 mėnesius. Sutarties vertė siekia 4,3 mln. eurų.

 „Šis projektas yra svarbus žingsnis modernizuojant valstybės institucijų infrastruktūrą ir gerinant jų darbo sąlygas. „Demokratijos uostas“ taps pavyzdžiu, kaip galima efektyviai panaudoti viešąsias erdves ir pritaikyti jas šiuolaikiniams poreikiams“, – sako Turto banko generalinis direktorius Gintaras Makšimas.

Turto banko skaičiavimu, įgyvendinta A.Goštauto kvartalo konversija leis Vilniuje atsisakyti 88 tūkst. kv. metrų neefektyvaus valstybės turto, taupyti po mažiausiai 3 mln. eurų vien komunalinių išlaidų kasmet.  

Visą kvartalo konversiją ketinama baigti 2028 metais. Planuojama, kad čia įsikurs 9-10 ministerijų ir kitos valstybės institucijos. Viso projekto preliminari vertė siekia 170  mln. eurų, kvartalo konversija įgyvendinama parduodant neefektyvų valstybės turtą. Turto banko skaičiavimu, gautos pajamos už neefektyvius pastatus miesto centre turėtų beveik pilnai padengti projekto įgyvendinimo kaštus.

„Tikime, kad projektas paskatins ir aplinkinių Vilniaus teritorijų vystymą: jau girdime apie savivaldybės planus netoliese statyti konferencijų centrą, prasidėjo vadinamojo verslo trikampio konversija. Visi šie projektai išplės miesto centro ribas, pagyvins šią miesto dalį“, – teigia G.Makšimas.

Lygiagrečiai vykdomas ir pirmasis  A. Goštauto kvartalo konversijos etapas, kurį planuota baigti 2026 m. Šiuo metu vykdomos derybos su viešajame konkurse pasiūlymus pateikusiais rangovais. Į pirmąjį pastatą – A. Goštauto g. 11 – ketinama įkelti tris ministerijas.