Turto bankas skelbia pakartotinį buvusios infekcinės ligoninės aukcioną

2021-06-09

Peržiūrėjus ir patikslinus vertingąsias buvusios Vilniaus infekcinės ligoninės pastatų komplekso savybes, valstybės nekilnojamąjį turtą valdanti ir jo priežiūrą užtikrinanti valstybės įmonė Turto bankas skelbia šio objekto pakartotinį viešą aukcioną. Aukcionas įvyks liepos pabaigoje, pradinė kaina už sostinės Žvėryno mikrorajone esantį 13 pastatų kompleksą siekia 5,23 mln. Eur.

„Pasitelkus kultūros paveldo ir Vilniaus miesto savivaldybės specialistus, peržiūrėtos vertingosios komplekso savybės. Esminių pokyčių nėra, tačiau patikslintas vertingųjų savybių aprašymas būsimam pirkėjui leis tiksliau įsivertinti objekto vystymo galimybes, atsižvelgiant į paveldosaugos reikalavimus, o kartu ir užtikrinti darnią šios teritorijos plėtrą“, – įsitikinęs Mindaugas Sinkevičius, Turto banko generalinis direktorius.

Pirmasis aukcionas skelbtas praėjusių metų gruodį, tačiau buvo nutrauktas gavus Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos rekomendaciją peržiūrėti ir patikslinti vertingąsias komplekso savybes.

Taigi buvo parengtas naujas Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos aktas (ankstesnis buvo 2008 m.), kuriuo patikslintos Vilniaus infekcinės ligoninės pastatų komplekso vertingosios savybės. Jas patikslinus, taip pat buvo parengtas individualus apsaugos reglamentas, kuriame nustatyti paveldosauginiai reikalavimai kompleksui tvarkyti, naudoti ir prižiūrėti.

„Kitaip tariant, vertinimo tarybos akte nustatyta, kas šiame komplekse yra vertinga, o individualiame apsaugos reglamente – kaip tai, kas yra vertinga, reikėtų saugoti“, – aiškina Vilniaus miesto savivaldybės Kultūros paveldo apsaugos poskyrio vedėjas Darius Daunoras.

Nauja registracija į aukcioną vyks sistemoje evarzytines.lt liepos 19–21 dienomis, o pats aukcionas numatytas liepos 26–29 dienomis. Aukcione gali dalyvauti fiziniai ir juridiniai asmenys, kurie sumoka registracijos mokestį ir dalyvio užstatą. Aukciono laimėtoju skelbiamas tas dalyvis, kuris pasiūlo didžiausią kainą už parduodamą objektą. Jis per dešimt dienų nuo pardavimo–pirkimo sutarties pasirašymo turi pervesti visą sumą už objektą.

Buvusios Vilniaus infekcinės ligoninės pastatų kompleksas buvo statytas 2 etapais: 1904-1905 m. ir 1912-1914 m. Šis istorizmo stilistikos, architektų Vaclovo Michnevičiaus ir Boleslovo Stankevičiaus pastatų kompleksas yra pripažintas vertingu pagal savo architektūrą, urbanistinį sprendimą kraštovaizdį bei želdynus, todėl įrašytas į Kultūros vertybių registrą (unikalus objekto kodas 32426). Kompleksą sudaro 6 ligoninės korpusai ir pagalbiniai pastatai, išsidėstę 2 hektarų plote, bendras statinių plotas siekia 3,8 tūkst. kv. m.

Pagrindinis pastatas ir kapitalūs ūkiniai pastatai galės būti restauruojami ir pritaikomi visuomeninei ar komercinei paskirčiai, tačiau negali būti perstatomi iš esmės, negali keistis jų tūris. Pagalbiniai menkaverčiai pastatai gali būti griaunami ir statomi nauji, neviršijant esamų aukštingumo reikalavimų šioje miesto vietoje. Prieš tvarkymo ir projektavimo darbus naujiesiems šeimininkams rekomenduojama atlikti istorinius fizinius pastatų komplekso tyrimus, nepamirštant ir teritorijos tyrimų dėl infekcijų. Detaliojo plano sprendiniai po beveik visu sklypu leidžia požeminį užstatymą, tačiau rekomenduojama išsaugoti vertingus želdinius bei medžius.

Turto bankas ligoninės kompleksą iš Sveikatos apsaugos ministerijos perėmė 2019 m. pavasarį. Už jį gautos lėšos bus nukreiptos Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Pediatrijos korpuso statyboms. Šiame projekte Turto bankas dalyvauja kaip finansuotojas.

Tai ne pirmas didelis valstybei priklausantis objektas, kuris pardavinėjamas sostinės Žvėryno rajone. 2019 metų lapkritį buvo parduotas buvęs Vaikų ligoninės ir Vaiko raidos centro kompleksas. Aukciono dalyvis tuomet už pasiūlė 4,4 mln. Eur už statinius ir žemę.