Turto banko klientai atsisakė daugiau nei 20 tūkst. kv. m ploto

2023-02-14

Per 2022 metus Turto banko valdomuose pastatuose įsikūrę valstybės įstaigos atsisakė 20,2 tūkst. kv. m ploto. Ploto mažėjimą lėmė išaugusios energijos kainos bei Vyriausybės politika, skatinanti įstaigas efektyviau naudoti išteklius.

„Augančios nekilnojamojo turto išlaikymo sąskaitos, geriau nei bet kokie kiti argumentai įtikino klientus, kad geriausias būdas taupyti – atsisakyti perteklinio ploto ir tuščiai stovinčių patalpų. Juolab, kad ir galimybių po pandemijos tam atsirado dar daugiau, nes dalis įstaigų darbuotojų nebegrįžo į fizines darbo vietas, dirba nuotoliniu ar hibridiniu būdu“, – įsitikinęs Turto banko generalinis direktorius Mindaugas Sinkevičius.

Turto bankas taip pat ėmėsi priemonių – skatino institucijas atsisakyti perteklinio ploto, naudoti jį efektyviau, vyko susitikimai ir pokalbiai su klientais.

Prie vis didesnio ploto atsisakymo prisideda ir kasmet vis sparčiau įsibėgėjantys Turto banko valdomuose pastatuose vykstantys remontai, atnaujinimo ir modernizacijos projektai. Dažnas atvejis, kuomet kapitališkai suremontavus pastatus, į juos perkeliamos kelios įstaigos iš skirtingų vietų, o anksčiau jų užimtų patalpų atsisakoma.

Vienas tokių praėjusių metų pavyzdžių Plungėje, Paprūdžio g. 20 esantis pastas. Po kapitalinio remonto šiame 1,16 tūkst. kv. m ploto pastate įsikūrė net 6 valstybės įstaigų padaliniai, persikėlę iš kitų patalpų mieste. Po šio persikraustymo Plungėje atsilaisvino net 2,2 tūkst. kv. m ploto, kuris bus parduodamas.

Dar labiau pasispausti įstaigas turėtų paskatinti ir finansų ministrės įsakymu šių metų sausį patvirtintas naujas bendro ploto, tenkančio vienam darbuotojui, rodiklis. Tais atvejais, kai administracinis valstybės nekilnojamasis turtas perduotas centralizuotai valdyti Turto bankui, bendro ploto, tenkančio vienam darbuotojui, rodiklis nuo šiol yra 22 kv. m. Iki šiol šis rodiklis buvo 28 kv. m vienam darbuotojui.

„Tikimasi, kad tai paskatins valstybės įstaigas papildomai įvertinti nekilnojamojo turto poreikį ir atsisakyti perteklinio ploto, jei jos to dar nėra padariusios“, – teigia M. Sinkevičius.

Remiantis Turto banko skaičiavimais, sėkmingai pritaikius hibridinį darbo modelį, per artimiausius dešimt metų bendro ploto, tenkančio vienam darbuotojui, rodiklį būtų galima sumažinti iki 16 kv. m.
Šiuo metu Turto bankas centralizuotai valdo apie 700 tūkst. kv. m valstybės biurų pastatų, t.y. apie 40 proc. viso administracinio valstybės turto. Iki 2030 m. siekiama šį portfelį sumažinti iki maždaug 500 tūkst. kv. m. Taigi siekiama, kad valstybės įstaigos per artimiausius 7-erius metus atsisakytų apie 200 tūkst. kv. m. Šis turtas bus parduodamas.

Apie Turto banką

Turto bankas – tai valstybės įmonė, kurioje akcininko teises įgyvendina Finansų ministerija. Įmonė siekia efektyvinti valstybės turtą, mažinti jo plotą, paliekant tik tikrai valstybės veiklai reikalingus pastatus. Turto bankas centralizuotai valdo apie 700 tūkst. kv. m administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto, jį atnaujina, investuoja į naujų pastatų statybą. Vieni iš pagrindinių įmonės strateginių tikslų yra statinių tvarumo didinimas, investicijos į atsinaujinančią energiją, energijos sąnaudų ir CO2 emisijos mažinimas.