Turto banko pardavimų rezultatai nepaiso rinkos stabčiojimo

2023-08-08

Nors pirmąjį šių metų pusmetį lėtėjanti nekilnojamojo turto rinka pateikė iššūkių, tačiau Turto banko organizuotuose aukcionuose parduotas 331 objektas, tai yra 8 proc. daugiau nei tuo pačiu metu pernai. Įplaukos už parduotą nekilnojamąjį turtą siekė 17,9 mln. Eur, kai pernai tuo pat metu buvo 12,5 mln. Eur.

„Nekilnojamojo turto rinka išliko gana aktyvi, sąstingis kol kas nejaučiamas mažaverčio ir vidutinės vertės turto kategorijose. Dėl Turto banko valdomo portfelio specifikos, būtent tokio turto parduodame daugiausiai. Vis daugiau parduodama dalinės nuosavybės objektų, pirkėjų neatbaido bendrasavininkų buvimo faktas“, – pasakoja Guoda Gurauskaitė, Turto banko Pardavimų departamento direktorė.

Pirmąjį šių metų pusmetį tendencijos išliko panašios kaip ir 2022-aisiais – daugiausiai parduota mažos (iki 10 tūkst. Eur) ir vidutinės (iki 250 tūkst. Eur) vertės turto, atitinkamai 185 ir 140 objektų.

Pirmąjį pusmetį parduoti 6 didesnės nei 250 tūkst. Eur vertės objektai. Tarp didžiausios vertės sandorių už 732 tūkst. eurų parduotos administracinės patalpos Kauno g., Vilniuje, net 21 aukciono dalyvį pritraukę ir už keturiskart didesnę nei pradinė kaina parduoti Buivydiškių dvaro rūmai (648 tūkst. Eur), didelio dėmesio sulaukė ir už dukart didesnę nei pradinė kaina parduotos (447 tūkst. eurų) sandėliavimo patalpos Kaune, Demokratų g. ir kt.

Didžioji dalis už šiuos turtus gautų lėšų bus nukreipta valstybės nekilnojamojo turto atnaujinimo projektams įgyvendinti. Vien Turto bankas šiuo metu vykdo net 32 valstybės nekilnojamojo turto atnaujinimo ir modernizacijos projektus, kurių bendra vertė siekia apie 150 mln. eurų.

Antrąjį pusmetį didelės vertės nekilnojamojo turto aukcionų numatoma daugiau. Dalis jų jau įvyko liepą ir pirmosiomis rugpjūčio dienomis, tarp jų net trys didesnės nei milijono eurų vertės objektai: už 1,25 mln. eurų parduotos patalpos Šv. Jono g., Vilniuje, už 1,15 mln. eurų – administracinės patalpos M. Daukšos g., Kaune, bendrabučio patalpos Vilniaus pašonėje, Buivydiškėse parduotos už 1,385 mln. eurų.

„Antrąjį pusmetį aukcionuose pasiūlysime išskirtinių objektų, kurie turėtų leisti užtikrinti metinį pardavimo pajamų plano įgyvendinimą. Antra vertus, nesame tokioje situacijoje, kad didelės vertės objektus turėtume pardavinėti bet kokia kaina. Įmonė yra sukaupusi rezervų, todėl ieškome naudingiausių sprendimų valstybei, galime neskubėti parduoti turto, modernizacijos ir valstybės turto atnaujinimo projektai dėl to nestoja“, – tvirtina Mindaugas Sinkevičius, Turto banko generalinis direktorius.

Tarp ryškiausių antrojo pusmečio didelės vertės aukcionų – išskirtinis objektas Vilniaus senamiesčio širdyje, Didžioji g. 38, investicinis sklypas Rukainių g., Vilniuje (pradinė kaina – beveik 15 mln. eurų), bendrabučio patalpos ir buvusio kalėjimo pastatų kompleksas Klaipėdoje, buvusio muziejaus pastatas Smiltynėje, administracinės patalpos J. Basanavičiaus g. ir Ročių alėjoje, Vilniuje, administracinės patalpos Kaune, Demokratų g. 

Apie Turto banką

Turto bankas – tai valstybės įmonė, kurioje akcininko teises įgyvendina Finansų ministerija. Įmonė siekia efektyvinti valstybės turtą, mažinti jo plotą, paliekant tik valstybės veiklai reikalingus pastatus. Turto bankas centralizuotai valdo apie 700 tūkst. kv. m administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto, jį atnaujina, investuoja į naujų pastatų statybą. Vieni iš pagrindinių įmonės strateginių tikslų yra statinių tvarumo didinimas, investicijos į atsinaujinančią energiją, energijos sąnaudų ir CO2 emisijos mažinimas.