Turto banko pastatų modernizacija – ne tik didmiesčiuose

Šiuo metu jau pradėtas Atgimimo g. 24, Ignalinoje esančio pastato modernizacijos projektas. Augusto Didžgalvio nuotr.

Turto banko vykdoma valstybės biurų pastatų modernizacijos programa neapsiriboja vien didmiesčiais. Šiuo metu administraciniai valstybės pastatai jau modernizuojami Marijampolėje, Anykščiuose ir Ignalinoje. Atnaujinus Atgimimo g., Ignalinoje esantį pastatą, ne tik ženkliai sumažės jo energijos suvartojimas, bet, į jį persikėlus valstybinėms institucijoms iš kitų patalpų mieste, bus atsisakyta perteklinio ploto.

Ignalinoje atnaujinamas administracinis pastatas esantis Atgimimo g. 24. Į jį bus investuota daugiau kaip 2,3 mln. eurų, o konkursą laimėjusi UAB „Dauniškis ir KO“ jau pradėjo rangos darbus. Tai vienas didžiausių administracinių valstybės pastatų mieste (plotas – 1 086 kv. m), tačiau šio 1987 m. statybos pastato energetinio efektyvumo klasė tebuvo F, o tai reiškia, kad daug šilumos energijos iki šiol buvo paleidžiama tiesiog į orą.

Brangstant energijos ištekliams – pastatų modernizacija yra vienas efektyviausių būdų sumažinti išlaidas energijai ilguoju laikotarpiu. Pabaigus visus modernizacijos darbus pastato energetinis efektyvumas padidės iki B klasės. Prognozuojama, kad galutinės pastato energetinės sąnaudos sumažės net iki 70 proc.

Tačiau tai ne vienintelis laimėjimas. Atnaujinus pastatą ir efektyviau išnaudojant jo plotą, jame bus sukurtos 44 darbo vietos bei atsiras galimybė čia perkelti daugiau valstybės įstaigų, kurios dabar išsibarstę pavienėse patalpose mieste.  

„Šiuo metu Ignalinoje valdome penkis objektus, po modernizacijos, į atnaujintą pastatą perkėlus daugiau valstybės įstaigų, galėsime atsisakyti dviejų patalpų – iš viso daugiau nei 200 kv. m perteklinio ploto. Kartu valstybės įstaigų klientams ir darbuotojams sukursime geresnes bei patogesnes darbo bei aptarnavimo sąlygas“, – pasakoja Mindaugas Sinkevičius, Turto banko generalinis direktorius.

Iki modernizacijos Atgimimo g. 24 esančiame pastate veikė Užimtumo tarnybos, Panevėžio apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos, Lietuvos probacijos tarnybos ir Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros padaliniai. Po modernizacijos čia iš Atgimimo g. 5 persikels Nacionalinės žemės tarnybos Ignalinos padalinio darbuotojai bei Registrų centro Ignalinos padalinys, šiuo metu veikiantis Atgimimo g. 15 esančiose patalpose. Atsilaisvinusios patalpos bus parduodamos viešame aukcione.

Atliekant pastato Ignalinoje modernizaciją pastatas bus pritaikytas neįgaliesiems: prie pastato bus įrengta speciali parkavimo vieta, pritaikyti tualetai bei įrengtas liftas. Modernizuojant pastatą bus apšiltintas stogas ir sienos, pakeistos lauko durys bei langai, modernizuotos apšvietimo, šalto vandens tiekimo ir nuotekų, šildymo bei vėdinimo sistemos, įrengiant rekuperaciją. Taip pat bus atliktas vidaus patalpų remontas.

Nors pastato stogas yra per mažas norint ant jo įrengti ir saulės elektrinę, tačiau prie pastato numatoma parengti reikiamą infrastruktūrą būsimai elektromobilių krovimo stotelei.

Modernizacijos metu Generalinės prokuratūros padalinys laikinai naudojasi Laisvės g. 62, esančiomis patalpomis. Jas atlaisvinus, čia bus siūloma persikelti Aplinkos apsaugos departamento bei Nacionalinio visuomenės sveikatos centro padaliniams, kurie šiuo metu dirba Geležinkelio g. 34 esančiose patalpose. Įgyvendinus ir šį planą, Ignalinoje veikiančios įstaigos kartu sudėjus atsisakytų daugiau nei 400 kv. m perteklinio ploto, o Turto bankas valdytų tik du pastatus – Atgimimo g. 24 ir Laisvės g. 62, iš viso kiek daugiau nei 2,1 tūkst. kv. m ploto.

Turto banko įgyvendinamos valstybės administracinių pastatų modernizacijos programos tikslas didinti energijos vartojimo viešiesiems pastatams šildyti ir apšviesti efektyvumą, mažinti į atmosferą išmetamų, šiltnamio efektą sukeliančių, dujų (CO2) kiekį, užtikrinti viešųjų pastatų infrastruktūros atitikimą higienos normos reikalavimams.

Apie Turto banką

Turto bankas  –  tai valstybinė  įmonė, kurioje akcininko teises įgyvendina Finansų ministerija. Įmonė siekia efektyvinti valstybės turtą, mažinti jo plotą, paliekant tik tikrai valstybės veiklai reikalingus pastatus.  Turto bankas centralizuotai valdo apie 700 tūkst. kv. m. administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto, jį atnaujina, investuoja į naujų pastatų statybą. Vieni iš pagrindinių įmonės strateginių tikslų yra statinių tvarumo didinimas, investicijos į atsinaujinančią energiją, energijos sąnaudų ir CO2 emisijos mažinimas.