Turto banko veiklos rezultatai: nuolat augantis nuomojamo ploto efektyvumas, didžiausi pardavimai istorijoje

2024-04-30

Valstybės nekilnojamąjį turtą (NT) valdančio Turto banko objektuose praėjusiais metais vienam darbuotojui vidutiniškai tenkantis darbo vietos plotas ir toliau mažėjo, nors klientų skaičius išliko stabilus. Tikimasi, kad šiuo metu vienam darbuotojui tenkantį 20,23 kv. m darbo vietos plotą per artimiausius kelerius metus pavyks sumažinti dar trečdaliu.

„Bendradarbiaujame su savo klientais ir tikimės, kad valstybės administraciniam aparatui naudojamą biurų plotą galėsime sumažinti labai esmingai, net trečdaliu. Tai bus daroma didinant portfelio vertę, valdomų pastatų energinį efektyvumą̨, tvarumą̨ ir, svarbiausia, tarnautojų pasitenkinimą̨ darbo vieta. Nors nuomojamas plotas mažėjo, Turto banko pajamos išliko panašiame lygyje dėl turto portfelio efektyvinimo. Plotas, kurį mums pavyksta atlaisvinti, bus parduodamas aukcionuose pagal sudarytą planą̨. Nepanaudotų erdvių pernai daugėjo, nes klientai atsisakė perteklinių plotų“, – sako Turto banko laikinasis vadovas Ernestas Česokas.

Pats Turto bankas šiuo metu yra viena efektyviausiai plotą naudojančių viešojo sektoriaus įstaigų, vienam darbuotojui įmonėje tenka 7,69 kv. m. ploto. Dar efektyviau plotą naudoją Aplinkos projektų valdymo agentūra – efektyvumo rodiklis siekia 7,19 kv., taip pat Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centras, Europos socialinio fondo agentūra, Valstybinė miškų tarnyba.

Šiuo metu patalpas iš Turto banko pagal centralizuotas nuomos sutartis nuomojasi 127 klientai, o bendras nuomojamas plotas 2023 m. sudarė daugiau nei 440 tūkst. kv. m, Turto bankas per metus iš jų gavo 11,7 mln. Eur pajamų.

Dėl turto portfelio efektyvinimo NT objektus parduodant aukcionuose, pagal komercines nuomos sutartis nuomojamų patalpų plotas 2023 m. sumažėjo 13 proc. iki 89 tūkst. kv. m, o pajamos iš nuomos liko tokiame pačiame lygyje ir siekė 1,8 mln. eurų.

Praėjusiais metais Turto banko valdomose administracinėse patalpose dirbo virš 20 tūkst. viešojo bei privataus sektorių darbuotojų.

Sėkmingi aukcionai leidžia atnaujinti valstybei reikalingą NT

Sėkmingas valstybei nereikalingo turto pardavimas leido užtikrinti sklandų valstybės turto atnaujinimo projektų finansavimą. Turto bankas šiuo metu vykdo 32 biurų atnaujinimo projektus, kurių bendra vertė siekia 322,8 mln. eurų.

„Turime tikslą smarkiai pagerinti valdomo turto portfelio kokybę, pagerinti sąlygas nuomininkams. Didžioji dalis valstybės valdomo NT nebeatitinka šiandienos realijų, todėl reikalauja labai didelių investicijų. Mūsų analizės rodo, kad pusė valstybės valdomo turto yra su nežinoma energetine klase, o aukštą energetinio efektyvumo klasę turi vos keli pastatai. Vis dėlto suplanuotos investicijos valstybei neabejotinai atsipirks“, – pastebi Turto banko laikinasis vadovas.

Investuojant į energinio efektyvumo priemones praėjusiais metais užbaigtas pastatų automatizavimo projektas, kurio metu automatizuotos 41 valstybei priklausančio pastato inžinerinės sistemos. Skaičiuojama, kad automatizavimo projektas, padedantis taupyti energijos išteklius, atsipirks per trejus metus.

Praėjusiais metais buvo vykdomos investicijos ir į atsinaujinančios energijos gamybą – ant 8 objektų visoje Lietuvoje sumontuotos saulės elektrinės, Turto banko žinion perimtos įsigytos saulės parkų dalys, kurios tenkins dešimtadalį metinio įmonės NT portfelio energijos poreikio.

Pradėti ir baigti dideli NT projektai

2023 m. Turto bankas pradėjo, tęsė arba baigė kelių didelės apimties valstybinių NT projektų vystymą.

Metų pradžioje duotas startas Vilniaus A. Goštauto administracinio kvartalo transformacijai. Išskirtinę istoriją turinčioje sostinės vietoje jau kitais metais planuojama pradėti statybos darbus. Nauju biurų standartu viešajame sektoriuje tapsiančio projekto tarptautinio architektūrinio-urbanistinio konkurso nugalėtoju išrinktas projektas „Demokratijos uostas“, kurį sukūrė „Studija Archispektras“.

Pirmąjį A. Goštauto kvartalo etapą planuojama baigti 2026 m. Visą kvartalo konversiją ketinama baigti 2028 metais. Planuojama, kad čia įsikurs 9-10 ministerijų ir kitos valstybės institucijos, pirmieji pastatų aukštai bus atverti visuomenei.

Pernai pilnu tempu buvo vykdyta Vilniaus miesto 5-tojo policijos komisariato ir Kelių policijos administracinės paskirties su specialiosios paskirties patalpomis pastato statyba. Tai išskirtinis ir didžiausios apimties projektas iš visų įmonės išgyvendintų 2022–2024 metais.

Šiuolaikinius standartus atitinkančio pastato plotas siekia beveik 10 tūkst. kv. m. Naujo policijos pastato statyboms ir aplinkos sutvarkymui Turto bankas skyrė beveik 15 mln. eurų.

Turto bankas praėjusių metų pradžioje taip pat pradėjo Klaipėdos teismų pastato statybos projekto įgyvendinimą̨, jam patvirtintas 10,3 mln. eurų biudžetas. Projektu numatoma pastatyti bendrą 3,86 tūkst. kv. m ploto teismų pastatą̨ Klaipėdos teismui ir Regionų administracinio teismo Klaipėdos rūmams.

Rekordiniai pardavimai

Praėjusiais metais sparčiai traukėsi ne tik vienam darbuotojui tenkantis nuomojamas plotas, bet ir bendras Turto banko pastatų portfelis.

Įmonė rinkos sąstingio praėjusiais metais nejuto: viešuose aukcionuose parduota turto už 60 mln. eurų – daugiausia per visą įmonės veiklos istoriją. Didžiausią įtaką rekordiniams 2023 m. pardavimų rezultatams padarė 24 didelių objektų, kurių kiekvieno vertė viršijo 250 tūkst. eurų, sėkmingi aukcionai – bendra juose parduoto turto vertė siekė 42 mln. eurų.

Iš viso praėjusiais metais Turto bankas aukcionuose pardavė 668 įvairius valstybei nereikalingus NT objektus. Brangiausiai 2023 metais parduota buvusi oro gynybos bazė Kalnėnuose, Rukainių g., Vilniuje, šio sandorio vertė siekė 15 mln. eurų.

„Praėjusiais metais pardavėme šimtu daugiau NT objektų nei planavome, o parduotų objektų kiekis išliko toks pat kaip ir 2022 metais, nors bendra NT rinka stabtelėjo ir net buvo gana reikšmingai sulėtėjusi. Stabilus parduotų objektų kiekis demonstruoja, kad valstybinio NT rinka išliko gana aktyvi, o sąstingis nebuvo juntamas ne tik mažaverčio ir vidutinės vertės, bet ir aukščiausios vertės turtų kategorijose. Šiais metais ketiname ir toliau labai aktyviai vykdyti nereikalingų objektų pardavimus, rinkai bus siūlomi įvairios paskirties ir vertės objektai – nuo gyvenamųjų būstų iki didelių administracinės paskirties objektų Vilniuje ir Kaune“, – E. Česokas.

2024 m. Turto bankas planuoja viešuose aukcionuose pasiūlyti NT už 44 mln. eurų. 13 mln. eurų šių pajamų bus pervesta į šalies biudžetą, kiti pastatai bus skirti valdomų pastatų gerinimui.

2023 m. Iš 60 mln. eurų pardavimų pajamų 14,7 mln. eurų pervesta į valstybės ir savivaldybių biudžetą, o likusi suma – 42,8 mln. eurų – paskirstyta Turto banko vykdomiems pastatų atnaujinimo projektams.

Rinką domino brangūs objektai

2023 metų valstybės NT pardavimų tendencijos išliko panašios kaip ir 2022 metais –aktyviausiai buvo parduodamas mažos vertės turtas. Tam didžiausią įtaką darė ir Turto banko NT portfelio, kurį sudaro daugiausia mažos vertės objektai, specifika.

Vis dėlto pernai ir aukščiausios vertės turto kategorijoje parduotų objektų kiekis išaugo daugiau nei dvigubai lyginant su 2022 metais.

„Vertingo NT pasiūlėme išties daug ir jis sulaukė labai didelės paklausos, aukcionai buvo sėkmingi. Didžioji dalis šių objektų parduoti jau per pirmą aukcioną, dalyvaujant ne po vieną dalyvį, be to, daugumos šių objektų kainos aukcionuose kilo“, – teigia E. Česokas.

Mažos vertės objektų, kurių kaina neviršija 10 tūkst. eurų, Turto bankas pardavė 378. Pigiausias objektas į pirkėjo rankas perleistas vos už 30 eurų. Vidutinės vertės NT, kurių kainos siekia 10-250 tūkst. eurų, parduota 266. Bendras visų objektų plotas sudarė 152 tūkst. kv. m., o parduotų žemės sklypų – 94 ha.

Turto banko vykdytų aukcionų rezultatyvumas pernai augo ir siekė 46 proc., iš viso įvykdyti 1466 aukcionai.

„Prie didelio aukcionų rezultatyvumo labai prisidėjo geresnis viešinimas, pavyko pasiekti tikslinę auditoriją. Aktyviai bendravome su rinkos dalyviais, ieškojome naujų informacijos sklaidos apie viešus aukcionus priemonių̨.  Akivaizdu, kad praktiškai visi Turto banko objektai domina pirkėjus, tačiau labai svarbu ne tik objektą pasiūlyti už tinkamą kainą, bet ir pasiekti rinkos dalyvius, juos sudominti, pateikti kuo daugiau informacijos. Galiausiai, manau, kad labai didelį darbą padarėme kiekvienam aukcionui kruopščiai ruošdamiesi, rengdami detalius objektų dokumentus, kad pirkėjams nebūtų jokių neaiškumų, jie išvengtų įvairių rizikų. Visa tai pirkėjus skatino dalyvauti daug aktyviau“, – dėsto E. Česokas.

2023 m. Turto bankas sėkmingai tęsė 2022 m. gruodį startavusį Valstybės turto žemėlapio projektą . Šis žemėlapis skelbiamas interneto svetainėje valstybesturtas.lt, jame galima matyti visus pastatus, kurių savininkas yra valstybė . Taip pat išskirti objektai, kurie yra parduodami aukcionuose arba artimiausiu metu ketinama juos parduoti . Šis žemėlapis prisideda prie skaidresnio valstybės nekilnojamojo turto naudojimo, nes su žemėlapyje esančia informacija gali susipažinti kiekvienas Lietuvos pilietis, kuriam rūpi valstybės NT.

Praėjusių metų Turto banko veiklos rezultatus rasite paspaudę šią nuorodą.