Valstybės biurų pastatų modernizacijos programa neaplenks ir Šiaulių

Turto bankas taip pat atlieka šio didžiausio mieste įmonės valdomo pastatų komplekso stogų apkrovos ekspertizę, po kurios paaiškės, kokio dydžio saulės elektrinę būtų galima čia įrengti. Augusto Didžgalvio nuotr.

Pradėjęs modernizuoti savo valdomus pastatus Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje bei kituose šalies miestuose, Turto bankas nepaliks nuošalyje ir savo valdomo turto Šiauliuose. Planuojama, jog jau gruodį prasidės Vilniaus g. 265, Šiauliuose esančio pastatų komplekso, kuriame įsikūrusi Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), modernizacijos darbai. Modernizacijai rengiamas ir didžiausias Turto banko valdomas objektas Šiauliuose – Ežero g. 17 esantis Sodros pastatas.

Modernizuoti planuojama vieną iš trijų Vilniaus g. 265 esančio pastatų komplekso korpusų. Kiti du korpusai buvo modernizuoti VMI rūpesčiu dar iki šį turtą perimant Turto bankui. Modernizuojamas korpusas yra 910 kv. m ploto, jame – 46 darbo vietos. Pastatas šiuo metu yra itin neefektyvus, jis tenkina viso labo F energetinės klasės reikalavimus, po modernizacijos bus pasiekta B klasė, vien pastato šildymui reikės perpus mažiau energijos nei šiuo metu (62 MWh sutaupymas).

„Mūsų valdomo pastato Šiauliuose modernizavimo tikslas yra ne tik sumažinti energijos sąnaudas, tačiau kartu ir atkurti bei pagerinti pastato ir jo inžinerinių sistemų fizines savybes. Įgyvendinus šio pastato modernizaciją bus ne tik sumažintos išlaidos šildymui, bet užtikrinamas geresnis patalpų mikroklimatas ir pasiekiamas aukštesnis komforto lygis ten dirbsiantiems darbuotojams. Lankytojus ir interesantus taip pat pasitiks atnaujinta vidaus aplinka – kur kas patrauklesnė, modernesnė ir jaukesnė“, – apie Turto banko valdomo pastato Šiauliuose modernizaciją pasakoja įmonės vadovas Mindaugas Sinkevičius.

Darbų metu planuojama apšiltinti pastatą (jo perdangas, ir išorines sienas), pakeisti visus langus ir lauko duris. Be to, pastate bus įrengtos vėdinimo ir vėsinimo sistemos, automatizuotas jų valdymas. Taip pat, bus sukurta galimybė ir įdiegtos techninės priemonės reguliuoti patalpų oro temperatūrą pagal kiekvienos patalpos poreikius. Todėl, atsiras galimybė atskirai sumažinti, ilgesnį laiką nenaudojamų ar tuščių, patalpų šildymą.

Pastate bus visiškai atnaujintos elektros energijos tiekimo, apšvietimo, vandentiekio ir nuotėkų inžinerinės sistemos. Rūpinantis pastato saugumu, bus įrengtos: vaizdo stebėjimo, apsaugos, įėjimo kontrolės ir gaisro signalizacijos. Neliks pamiršta ir pastato aplinka: „Sutvarkysime lauko inžinerines komunikacijas, parkavimo vietas, atnaujinsime pėsčiųjų ir važiuojamosios dalies dangas, įrengsime teritorijos apšvietimą. Taip pat įrengsime vieną elektromobilių įkrovimo stotelę, bei paruošime komunikacijas dar aštuonioms parkavimo vietoms turėti galimybę įrengti įkrovimo stoteles“, – apie numatomus aplinkos prie pastato Šiauliuose, Vilniaus g. 265, pokyčius pasakoja Turto banko vadovas.

Senuose pastatuose daug rūpesčių turi ne tik judėjimo negalią turintys žmonės, bet ir įgalūs senyvo amžiaus asmenys, o šiuo metu, pastatas jiems nebuvo labai „draugiškas“. Atliekant modernizacijos darbus jis bus pilnai pritaikytas žmonėms su specialiais poreikiais – tiek akliesiems, tiek turintiems judėjimo negalią. Bus įrengtos jiems dedikuotos parkavimo vietos, takai su specialiu ženklinimu, nuožulnus keltuvas, įrengtos tualetų patalpos pritaikytos šių žmonių poreikiams.

Atsižvelgiant į tai, kad saulės elektrinės ateityje taps daugelio visuomeninių pastatų dalimi, o žalioji energetika tampa vienu iš pagrindinių tiek Europos Sąjungos, tiek Lietuvos prioritetų, pastate modernizacijos metu bus numatytos vietos saulės elektrinės inžinierinėms komunikacijoms. Turto bankas planuoja įrengti 86 kW galios saulės elektrinę ant visų trijų pastatų komplekso stogų, tačiau galutinis sprendimas priklausys nuo stogų apkrovos ekspertizės išvadų.

Bendra visų darbų vertė siekia daugiau kaip vieną milijoną eurų (1,185 mln. Eur). Modernizacijos rangos darbų sutartis pasirašyta su didelę patirtį turinčia bendrove UAB „HSC Baltic“, kuri įgyvendina jau ne vieną valstybės pastatų modernizacijos projektą. Projektas įgyvendinamas pasitelkus Europos Sąjungos fondų bei Turto banko lėšas.

Šiuo metu taip pat atliktas Ežero g. 17, Šiauliuose esančio Sodros pastato energijos vartojimo auditas, baigiamas rengti modernizacijos projektas bei ruošiamasi teikti paraišką ES fondų finansavimui gauti. Gavus finansavimą, kitais metais planuojama skelbti šio objekto modernizacijos darbų konkursą.

Ežero gatvėje, Šiauliuose esantis Sodros pastatas taip pat ruošiamas modernizacijai. Augusto Didžgalvio nuotr.

Iš viso Turto bankas Šiauliuose valdo 26 objektus, kurių bendras plotas daugiau nei 34 tūkst. kv. m. Ilgainiui, modernizavus objektus, atsisakius energetiškai neefektyvaus ar perteklinio ploto, numatoma sumažinti valdomą plotą iki 27 tūkst. kv. m.

Turto banko įgyvendinamos valstybės administracinių pastatų modernizacijos programos tikslas didinti energijos vartojimo viešiesiems pastatams šildyti ir apšviesti efektyvumą, mažinti į atmosferą išmetamų, šiltnamio efektą sukeliančių, dujų (CO2) kiekį, užtikrinti viešųjų pastatų infrastruktūros atitikimą higienos normos reikalavimams.

Apie Turto banką

Turto bankas  –  tai valstybinė  įmonė, kurioje akcininko teises įgyvendina Finansų ministerija. Įmonė siekia efektyvinti valstybės turtą, mažinti jo plotą, paliekant tik tikrai valstybės veiklai reikalingus pastatus.  Turto bankas centralizuotai valdo apie 700 tūkst. kv. m. administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto, jį atnaujina, investuoja į naujų pastatų statybą. Vieni iš pagrindinių įmonės strateginių tikslų yra statinių tvarumo didinimas, investicijos į atsinaujinančią energiją, energijos sąnaudų ir CO2 emisijos mažinimas.