Pirmasis A.Goštauto kvartalo konversijos etapas valstybei taupys beveik 1 mln. eurų

2023-12-11
Artimiausiu metu ketinama skelbti pirmojo konversijos etapo – A. Goštauto g. 11, Vilniuje, pastato projektavimo ir rangos darbų viešąjį pirkimą.

Įgyvendinus pirmąjį A. Goštauto kvartalo konversijos etapą Vilniuje ir į naujai sutvarkytą pastatą perkėlus tris ministerijas kasmet būtų taupomas beveik milijonas eurų, skaičiuoja Turto bankas. Artimiausiu metu planuojama skelbti pirmojo kvartalo pastato – A. Goštauto g. 11 – rangos darbų konkursą, kartu įsigyjant ir projektavimo darbus.

Šiuo metu planuojamų perkelti trijų ministerijų – Žemės ūkio, Susiekimo ir Sveikatos apsaugos, bendras pastatuose Vilniaus centre užimamas plotas siekia 15 tūkst. kv. m.  Per mėnesį bendras pastatų išlaikymas atsieina apie 83,5 tūkst. eurų.  Per metus tai sudaro kiek daugiau nei milijoną eurų. Taip pat, dėl neefektyvaus patalpų išplanavimo, neišnaudojamų bendrųjų erdvių vienam darbuotojui tenkantis plotas siekia daugiau nei 23 kv. m.

„Ministerijų pastatai yra energiškai neefektyvūs, o darbuotojui tenkantis plotas gerokai viršija privataus sektoriaus standartus, jau nekalbant apie neergonomiškas tarnautojų darbo sąlygas. Skaičiuojame, kad perkėlus pirmas tirs ministerijas į A. Goštauto kvartalą, valstybės patiriami pastatų išlaikymo kaštai mažėtų penkis kartus“, – sako laikinai Turto banko vadovo pareigas einantis Turto banko Finansų departamento direktorius Ernestas Česokas.

1 mln. eurų – tiek per metus kainuoja dabartinių Žemės ūkio, Susiekimo ir Sveikatos apsaugos pastatų išlaikymas

Planuojama, kad A. Goštauto g. 11 pastate bus moderniai įrengta apie 8,7 tūkst. kv. m biurų, t.y. beveik perpus mažiau, nei dabar užima trys ministerijos. Vienam darbuotojui tektų apie 13 kv. m ploto, o  šių patalpų išlaikymas kasmet atsieitų apie 200 tūkst. eurų.

Artimiausiu metu ketinama skelbti pirmojo konversijos etapo rangos darbų viešąjį pirkimą. Rangos darbai bus perkami kartu su projektavimo darbais.

„Pokyčiai nėra paprastas dalykas, džiaugiamės, kad dauguma ministerijose dirbančių tarnautojų šį pokytį pasitinka teigiamai, tačiau natūraliai yra jaučiamas  ir  pasipriešinimas. Periodiškai gauname įvairių paklausimų, institucijų raštų. Matome, kad įvairių tarnautojų raštų periodiškai dėl šio projekto gauna ir teisėsauga. Priimame tai kaip natūralią pokyčių proceso dalį, kurią kartu su klientais turėsime pereiti. Visada raginame tarnautojus nepamiršti, kam visi dirbame – tai yra Lietuvos žmonių pinigai, kuriuos galime kartu sutaupyti“, – sako E.Česokas.   

Pirmąjį A. Goštauto kvartalo etapą planuota baigti 2026 m. Šis terminas gali kisti, priklausomai nuo viešųjų pirkimų procedūrų trukmės.

Visą kvartalą ketinama baigti 2028 metais. Planuojama, kad čia įsikurs 9-10 ministerijų ir kitos valstybės institucijos.

Įgyvendinus projektą, Turto banko centralizuotai valdomo valstybės nekilnojamojo turto portfelis Vilniuje mažėtų beveik per pus, kasmet valstybė dėl to sutaupytų po mažiausiai 3 mln. eurų. Projekto preliminari vertė siekia 170 mln. eurų, kvartalo konversija įgyvendinama parduodant neefektyvų valstybės turtą.

Apie Turto banką

Turto bankas – tai valstybės įmonė, kurioje akcininko teises įgyvendina Finansų ministerija. Įmonė siekia efektyvinti valstybės turtą, mažinti jo plotą, paliekant tik valstybės veiklai reikalingus pastatus. Turto bankas centralizuotai valdo apie 700 tūkst. kv. m administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto, jį atnaujina, investuoja į naujų pastatų statybą. Vieni iš pagrindinių įmonės strateginių tikslų yra statinių varumo didinimas, investicijos į atsinaujinančią energiją, energijos sąnaudų ir CO2 emisijos mažinimas.