Rengiamasi A. Goštauto kvartalo konversijai: suskaičiuoti ir įvertinti medžiai bei kiti želdiniai

2023-08-25
Konversijai ruošiamame A. Goštauto gatvės kvartale – 175 medžiai.

Turto banko užsakymu A. Goštauto kvartale, kuriame po konversijos įsikurs 9 ministerijos, inventorizuoti ir įvertinti medžiai bei kiti želdiniai. Iš viso teritorijoje apžiūrėti ir pažymėti 175 medžiai, beveik visi jie geros būklės ir bus išsaugoti.

Medžių būklę vertinusių ekspertų teigimu, teritorijoje vyrauja paprastieji kaštonai, mažalapės liepos, auga keli beržai ir klevai, kurių būklė gera arba patenkinama.

„Įvertinti augmeniją svarbu siekiant ją apsaugoti statybos darbų metu. Šiems darbams taip pat bus pasitelkiami ekspertai“, – teigia Ministerijų miestelio projekto vadovė Renata Chlebodorovienė.

Vertinimo metu užfiksuoti ir šalintini želdiniai – viso 14 vienetų, kurie yra blogos sanitarinės arba avarinės būklės bei auga iš pastatų pamatų. Darbus vykdžiusių ekspertų vertinimu, blogos būklės medžiais laikomi tie, kurių laja žaliuoja mažiau nei 50 proc., išpuvę daugiau nei 40 proc. kamieno.

Įvertinti augmeniją svarbu, siekiant ją apsaugoti statybos darbų metu.

Renata Chlebodorovienė

„Didžiosios daugumos medžių būklė yra gera, tad juos apgenėjus jie galės sėkmingai augti toliau. Ieškosime sprendimų dėl siūlomų šalinti medžių – su nudžiūvusiais viskas aišku, o kai kuriuos augančius prie pamatų, atsižvelgiant į jų dydį, galbūt pavyktų perkelti. Toliau dėl to tarsimės su specialistais, artėjant statybos darbams“, – aiškina R. Chlebodorovienė.

Pasak jos, labiausiai džiugina, kad sveiki yra brandūs kaštonai, augantys palei A. Goštauto gatvę, sukuriantys šešėlį ir tapę neatsiejama šio kvartalo dalimi.  

Ministerijų miestelis – 2028 m.

Visą ministerijų kvartalą išvysti ketinama 2028 m. Čia įskurtų 9–10 ministerijų ir kitos biudžetinės įstaigos.

Projektas suskirstytas etapais, siekiant užtikrinti projekto finansinį gyvybingumą. Pirmuoju etapu į pastatą Goštauto g. 11 ketinama įkelti 3 ministerijas – žemės ūkio, susisiekimo ir sveikatos apsaugos. Šios ministerijos įsikelti turėtų 2025 m. Pagal projektinius pasiūlymus, pirmajame ministerijų pastate planuojamas visuomenei atviras pirmasis aukštas, pastato šone bus sukurtas realaus dydžio anksčiau čia stovėjusios totorių mečetės įspaudas.

Pardavus pirmųjų įsikelsiančių trijų ministerijų Vilniaus centre šiuo metu užimamas patalpas, ketinama gauti apie 40 mln. eurų iš kurių būtų finansuojamas pirmojo pastato remontas, užtikrinamas antrojo projekto etapo finansavimas.

Paraleliai pirmojo etapo darbams jau paskelbtas tarptautinis architektūrinis-urbanistinis konkursas. Nugalėjęs pasiūlymas apspręs, kaip atrodys visas A. Goštauto kvartalas, prie laimėtojo vizijos turės būti priderinti visi kiti kvartalo sprendiniai. Architektūrinio konkurso nugalėtoją ketinama išrinkti iki 2023 m. pabaigos.

Viso projekto preliminari vertė siekai 170 mln. eurų. Projektas finansuojamas parduodant neefektyvų valstybės turtą.

Apie Turto banką

Turto bankas – tai valstybės įmonė, kurioje akcininko teises įgyvendina Finansų ministerija. Įmonė siekia efektyvinti valstybės turtą, mažinti jo plotą, paliekant tik valstybės veiklai reikalingus pastatus. Turto bankas centralizuotai valdo apie 700 tūkst. kv. m administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto, jį atnaujina, investuoja į naujų pastatų statybą. Vieni iš pagrindinių įmonės strateginių tikslų yra statinių tvarumo didinimas, investicijos į atsinaujinančią energiją, energijos sąnaudų ir CO2 emisijos mažinimas.