A.Goštauto kvartalą siekiama padaryti tvarumo pavyzdžiu

Turto bankas paskelbė BREEAM vertinimo ir konsultavimo paslaugų pirkimą, ekspertai dirbs prie A.Goštauto kvartalo konversijos. Siekiama, kad visi projekto etapai atitiktų keliamus tvarumo reikalavimus, o pastatų kompleksas gautų aukščiausią „Išskirtinis“ (angl. – „Outstanding“) sertifikatą.   

BREEAM (angl. BREEAM – Building Research Establishment Environmental Assessment Method) yra pirmaujanti ir plačiausiai naudojama tvarumo vertinimo sistema pastatams, kurią sukūrė Didžiosios Britanijos Pastatų Tyrimo Institutas (Building Research Establishment, BRE). BREEAM sertifikatas yra tarptautinis įvertinimas, kuriuo pripažįstamas komercinių, viešųjų ir gyvenamųjų pastatų tvarumas.

Konvertuojant A. Goštauto kvartalą bus siekiamas, kad jis atitiktų aukščiausią standarto laiptelį  –  „Išskirtinis“ (angl. – „Outstanding“).Jei kažkuriems atnaujinamiems pastatams tokio laiptelio pasiekti nepavyks dėl jau esančių apribojimų – tikimasi, kad jie gaus „Puikus“ (angl. „Exellent“) sertifikatą.

„Tokio aukšto įvertinimo yra sulaukę vos keli biurų pastatai visoje Lietuvoje, norime, kad tai būti pirmoji kregždė viešajame administraciniame sektoriuje. Jau nuo pirmųjų pokalbių su projektuotojais remsimės sertifikavimo profesionalais, kad visas procesas vyktų aukščiausiame lygyje ir sertifikavimo sistemoje nustatyti reikalavimai būtų pasiekti“, – sako Turto banko laikinasis vadovas Ernestas Česokas.

Paskelbto viešojo pirkimo sąlygose numatyta, kad tiekėjas įsipareigos paslaugas teikti 48  mėnesius arba iki bus gautas BREEAM standarto įvertinimas.  

BREEAM vertinimo sistema apima įvairias pastato tvarumo sritis, įskaitant energijos vartojimo efektyvumą, vandens naudojimo efektyvumą, medžiagų pasirinkimą, atliekų tvarkymą, ekologinį poveikį, sveikatos ir gerovės sąlygas, transportą, teršalų kontrolę ir kt.

Pastatai, kurie siekia gauti BREEAM sertifikatą, yra vertinami ne tik statybos metu, bet ir projektavimo bei naudojimo etapuose. BREEAM sertifikatas yra svarbus tiek statybos sektoriuje, tiek nekilnojamojo turto rinkoje, nes padeda mažinti eksploatacijos išlaidas, gerina pastato naudojimo efektyvumą ir padeda kurti sveikesnę bei patrauklesnę aplinką jo naudotojams.

Viso A.Goštauto kvartalo, kuriame įsikurs 9–10 ministerijų ir kitos biudžetinės įstaigos, konversija numatyta baigti 2028 m.

Projekto preliminari vertė siekia 170 mln. eurų, o jo finansavimas užtikrinamas parduodant neefektyvų valstybės turtą.