Ministerijų miestelio kontūrai: šiuolaikiškos darbo vietos, atviros erdvės visuomenei

Pirmuoju etapu bus remontuojamas A. Goštauto g. 11 esantis pastatas.

Turto bankas pristato pirmojo ministerijų miestelio etapo projektinius pasiūlymus: seną instituto pastatą A. Goštauto g. 11 Vilniuje ketinama paversti šiuolaikišku biuru su terasomis ant stogo, visuomenei atviru pirmuoju aukštu. Lygiagrečiai baigiama rengtis atviro tarptautinio architektūrinio-urbanistinio konkurso skelbimui.

Vyriausybei pritarus pirmojo A. Goštauto g. ir Lukiškių g. pastatų komplekso etapo investiciniam projektui, Turto bankas visuomenei pristato „Žmonių ministerijos“ koncepciją, kuri apibrėžia, kaip atrodys pirmasis ministerijų miestelio pastatas.

„Siekiame, kad tarnautojams būtų sukurtos šiuolaikiškos ir patrauklios darbo erdvės, miestas turėtų sutvarkytą kvartalą, o ministerijų pastatai taptų atviri ir prienami visuomenei“, – sako Turto banko valdybos pirmininkas Laimonas Belickas.

Pirmojo pastato projektinius pasiūlymus parengė „Do Architects“, viešajame pirkime pasiūlę mažiausią kainą.

Pastato pirmasis aukštas būtų atvertas visuomenei – čia galėtų veikti maitinimo įstaigos, konferencijų centras.

Architektai, Turto banko suformuluotos užduoties rėmuose, siūlo panaikinti dabar į pastatą vedančius laiptus, įėjimą projektuojant gatvės lygyje. Pastato pirmasis aukštas būtų atvertas visuomenei – čia galėtų veikti maitinimo įstaigos, konferencijų centras. Pastatą būtų galima kirsti visiems norintiems ir iš A. Goštauto gatvės patekti į ateityje projektuojamą mečetės skverą.

Ministerijų erdvės.

Antras ir paskesni aukštai būtų deleguoti ministerijų veiklai – antrajame aukšte siūloma įrengti trijų ministerijų priimamuosius, kiekviename aukšte projektuojamos bendros susirinkimų erdvės, stacionarios ir alternatyviosios darbo vietos.

„Su trimis pirmosiomis ministerijomis, kurios įsikurtų šiame pastate, esame aptarę pačią koncepciją – projektuojama mažiau stacionarių darbo vietų, nei yra ministerijų darbuotojų. Ministerijos ir dabar iš dalies dirba hibridiniu būdu, kai dalis darbuotojų pakaitomis dirba nuotoliu. Toks darbo organizavimo būdas taptų standartu projektuojamame pirmajame Goštauto kvartalo pastate“, – aiškina Turto banko generalinis direktorius Mindaugas Sinkevičius.

Kad ministerijų tarnautojams būtų patogu dirbti, bus sukurtos skirtingos darbo ir poilsio erdvės, leidžiančios darbuotojams keisti savo darbo vietą priklausomais nuo funkcijų ir darbo pobūdžio.
Ant pastato stogo siūloma įrengti bendras erdves, terasas ir susitikimų kambarius su vaizdu į miestą ir Neries upę. Šiomis erdvėmis bendrai dalytųsi visos trys ministerijos.

Išskirtinis bruožas – mečetės įspaudas

A.Goštauto gatvės kvartalas sovietų valdžios pastatytas istorinėje Vilniaus vietoje – Totorių Lukiškėse. Čia dar apie XV amžių pradėjo kurtis į Lietuvą atvykę totoriai, vėliau veikė mečetė, prie jos būta kapinių.
11-uoju numeriu pažymėtas pastatas pastatytas brutaliai nugriovus totorių mečetę. Siekiant įamžinti istorinę atmintį, tariantis su Lietuvos totorių bendruomene, remontuojant pastatą numatytas realaus dydžio mečetės reljefinis įspaudas-iškarpa.

Šioje teritorijoje kadaise gyvenusios totorių bendruomenės atminimas bus įamžintas pastate tarsi iškirpus mečetės įspaudą.

„Iš istorinių žemėlapių, nuotraukų, matome, kad dabartinis pastatas stovi tiksliai buvusios mečetės vietoje. Totorių bendruomenei pritariant, siūlome pastatą tarsi iškirpti atkuriant pusę buvusios mečetės. Tai taptu išskirtiniu šio pastato bruožu, menančiu ir įprasminančiu istoriją“, – pasakoja „Do Architects“ partnerė, architektė Gilma Teodora Gylytė.

Pirmojo etapo pabaiga – 2025 m.

Į A. Goštauto g. 11 esantį 8,63 tūkst. kv. m. pastatą planuojama perkelti tris ministerijas – Žemės ūkio, Susisiekimo ir Sveikatos apsaugos. Šios ministerijos pasirinktos atsižvelgiant į pastatų, kuriose jos įsikūrusios nusidėvėjimą, prastą būklę bei efektyvumo rodiklius. Šių ministerijų pastatuose vienam darbuotojui tenka net iki 31,7 kv. m bendrojo ploto, kai Finansų ministerijos nustatytas rodiklis yra 22 kv. m. vienam darbuotojui.

Pirmasis etapas vystomas lygiagrečiai su kitais darbais, siekiant užtikrinti tvarų projekto finansavimą.
„Skaičiuojame, kad pardavus neefektyvius trijų ministerijų pastatus galėtume gauti apie 40 mln. eurų. Šios sumos pakaktų pirmojo etapo statybos darbams, užtikrintų vėlesnių etapų finansavimo pradžią“, – sako Turto banko generalinis direktorius Mindaugas Sinkevičius.

Pirmąjį ministerijų miestelio pastatą ketinama baigti remontuoti 2025-aisiais, pastato fasadai turės būti pritaikyti prie bendros kvartalo architektūrinės vizijos, kuri paaiškės po tarptautinio atviro konkurso.

Bus skelbiamas architektūrinis-urbanistinis konkursas

Šiuo metu, lygiagrečiai su pirmojo projekto etapo darbais, kartu su Lietuvos architektų sąjunga, yra rengiama techninė užduotis tarptautiniam architektūriniam-urbanistiniam konkursui. Konkursą ketinama skelbti vasarą. Po jo paaiškės bendra kvartalo vizija bei pasiūlymai naujai statomiems pastatams.

Konkurso dalyvių taip pat bus prašoma pasiūlyti viso kvartalo urbanistinę viziją – viešąsias erdves, kvartalo prieigas, galimas jungtis su Neries krantine.

Kitiems dviems jau stovintiems kvartalo statiniams – A. Goštauto g. 9 ir 12, taip pat ketinama skelbti atskirus viešuosius konkursus. Šių pastatų fasadai taip pat turės būti priderinti prie bendros architektūrinės vizijos.

„Siekiame, kad kvartale kartu kurtų 3-4 architektų ir projektuotojų komandos, kurių darbų darną ir integralumą užtikrintų architektūrinio konkurso nugalėtojas“, – aiškina M. Sinkevičius.

Visą ministerijų kvartalą išvysti ketinama 2028 m. Čia įskurtų 9 ministerijos ir kitos biudžetinės įstaigos.
Viso projekto preliminari vertė 170 mln. eurų. Projektas finansuojamas parduodant neefektyvų valstybės turtą.

Apie Turto banką

Turto bankas – tai valstybės įmonė, kurioje akcininko teises įgyvendina Finansų ministerija. Įmonė siekia efektyvinti valstybės turtą, mažinti jo plotą, paliekant tik valstybės veiklai reikalingus pastatus. Turto bankas centralizuotai valdo apie 700 tūkst. kv. m administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto, jį atnaujina, investuoja į naujų pastatų statybą. Vieni iš pagrindinių įmonės strateginių tikslų yra statinių tvarumo didinimas, investicijos į atsinaujinančią energiją, energijos sąnaudų ir CO2 emisijos mažinimas.