Rugsėjį aukcione bus parduodamas Kalnaberžės dvaras

2022-08-19

Valstybės turtą valdanti įmonė Turto bankas paskelbė Kalnaberžės dvaro komplekso, Kėdainių rajone aukcioną. Dvaras buvo susigrąžintas valstybės iš fizinio asmens, kuris objekto išsaugojimu nepasirūpino. Pradinė Radvilų giminės didybę menančio dvaro kaina 53,7 tūkst. eurų, registracija į aukcioną prasidės rugsėjo 12 d.

Kalnaberžės dvaras mena Radvilų giminės didybę ir laukia naujam gyvenimui jį galinčių prikelti šeimininkų

Kalnaberžės dvaro kompleksą sudaro 5 statiniai ir jų dalys: išlikę beveik 507 kv. m ploto pagrindiniai rūmai (administracinis pastatas), 982 kv. m ploto mokyklos pastato liekanos, 495 kv. m ir 570 kv. m ploto ūkiniai pastatai bei 72 kv. m ploto kiemo rūsys. Dvarą supa XIX a. viduryje įkurtas parkas. Parduodamam dvaro kompleksui priskirtas nuomojamas 13,7 ha žemės sklypas. 2017 m. buvo pradėti sodybos rūmų stogo ir fasadų tvarkymo darbai.

Kalnaberžės dvaro sodyba yra įtraukta į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą. Pirmą kartą ši vietovė minima dar kryžiuočių kronikose 1371 m., XVII a. šios valdos priklausė Radviloms, o nuo XVII a. antros pusės dvarą valdė Čapskių giminė. Už dalyvavimą 1863 m. sukilime prieš Rusijos carizmą tuometis dvaro savininkas grafas Eduardas Čapskis buvo suimtas ir ištremtas į Sibirą, o Kalnaberžės dvarą priverstas parduoti generolui Kušeliovui, iš kurio dvarą 1869 m. perpirko generolas Arkadijus Stolypinas. Šiai šeimai dvaras priklausė iki pat Nepriklausomos Lietuvos. 1923 m. dvaro pastatus su parku išsimokėtinai nusipirko rašytojas, poetas ir dramaturgas Kazys Binkis, tačiau nesugebėjęs išlaikyti dvaro, taip jo ir neišsipirkęs, grąžino valstybei. 1926 m. dvare įsteigta nepilnamečių nusikaltėlių kolonija. 1949–1959 m. jame buvo įsikūrę vaikų namai, nuo 1959 m. – internatinė mokykla. Naujojo dvaro šeimininko paieškos tęsėsi ir Lietuvai atgavus nepriklausomybę.

„Dvarai yra neatskiriama mūsų šalies istorijos ir kultūros dalis, jaučiame didžiulę atsakomybę už šį turtą ir siekiame surasti naujus šeimininkus, kurie bus pajėgūs prikelti dvarus naujam gyvenimui. Tokių objektų parengimas pardavimui itin komplikuotas ir ilgai trunkantis procesas, tačiau radus gerus naujus šeimininkus dvarai atgyja, tampa turistų traukos centru. Tokių pavyzdžių Lietuvoje jau turime ne vieną“, – sako Mindaugas Sinkevičius, Turto banko generalinis direktorius.

Registracija į Kalnaberžės dvaro aukcioną vyks rugsėjo 12–14 dienomis, o aukcionas – rugsėjo 19–22 dienomis.

Dar šįmet Turto bankas planuoja pabaigti dar vieno – Vyžulėnų dvaro, Vilniaus rajone – parengimą pardavimui. Jo aukcioną tikimasi paskelbti kitų metų pirmąjį ketvirtį. 

Apie Turto banką

Turto bankas  –  tai valstybės įmonė, kurioje akcininko teises įgyvendina Finansų ministerija. Įmonė siekia efektyvinti valstybės turtą, mažinti jo plotą, paliekant tik tikrai valstybės veiklai reikalingus pastatus. Turto bankas centralizuotai valdo apie 700 tūkst. kv. m administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto, jį atnaujina, investuoja į naujų pastatų statybą. Vieni iš pagrindinių įmonės strateginių tikslų yra statinių tvarumo didinimas, investicijos į atsinaujinančią energiją, energijos sąnaudų ir CO2 emisijos mažinimas.