Turto bankas į energetinio efektyvumo priemones investuos daugiau nei 80 mln. eurų

Turto bankas per artimiausius dvejus metus ketina iš pagrindų modernizuoti 14 valstybės biurų pastatų, skirs papildomų lėšų visoms apšvietimo sistemoms pakeisti bei šilumos punktų atnaujinimui. Skaičiuojama, kad įgyvendinus visus projektus, Turto banko valdomi pastatai 2024 m. vartos net trečdaliu mažiau energijos nei šiuo metu.

„Energijos išteklių krizė mūsų neužklupo netikėtai. Ilgalaikį ir patį didžiausią efektą duosiančias energijos išteklų taupymo priemones įgyvendinti mes rengėmės jau keletą pastarųjų metų. Atlikti namų darbai, šiandien mums leidžia jaustis užtikrintai. Šiuo metu jau vyksta administracinių valstybės pastatų modernizacija, atlikome analizę ir gavome finansavimą dalies saulės parko įsigijimui, planuojame saulės elementų įrengimą prie pastatų ir ant jų stogų“, – aiškina Mindaugas Sinkevičius, Turto banko generalinis direktorius.

Per artimiausius dvejus metus Turto bankas modernizuos 14 valstybės biurų pastatų. Tam prireiks 72 mln. eurų investicijų, tačiau ir sutaupymai bus ilgalaikiai ir tvarūs – atnaujinti pastatai kartu sudėjus vartos beveik 6 mln. kWh mažiau energijos išteklių nei iki šiol.

Dar vienas reikšmingas ketinimas – elektros tiekimas iš saulės jėgainių parko, kuris per artimiausius dvejus metus leistų sutaupyti 2,75 mln. kWh. Šiam projektui įgyvendinti Turto bankas jau gavo 1,45 mln. eurų ES fondų subsidiją ir per dvejus metus ketina pridėti antra tiek savo lėšų.

Taip pat planuojama atlikti valdomų pastatų energetinius auditus bei nuolat stebėti energijos suvartojimą pastatuose. Šiuo metu kuriama švieslentė, kurioje bus skelbiami Turto banko valdomų pastatų lyginamieji energijos suvartojimo rodikliai. Planuojama, kad švieslentė interneto svetainėje www.turtas.lt/putinout bus paskelbta dar šio mėnesio pabaigoje.

Vien šviestuvų keitimas Turto banko valdomuose pastatuose, esamomis kainomis, kasmet leis sutaupyti apie milijoną eurų

„Kaip kiekvienas šeimininkas savo namuose, taip ir mes galvodami apie valdomus pastatus, įvertinome ir paskaičiavome, ką, siekdami sutaupyti, galime padaryti jau šiandien. Viena tokių priemonių – šviestuvų keitimas. Paspartinome tempą ir dar šįmet pakeisim dukart daugiau šviestuvų nei planavome“, – sako M. Sinkevičius.

Šįmet numatyta pakeisti 10 tūkst. liuminescencinių ir kaitrinių šviestuvų, o per ateinančius dvejus metus bus pakeisti visi tokie šviestuvai esantys Turto banko valdomuose pastatuose, t.y. apie 66 tūkst. šviestuvų. Vien ši priemonė leis sutaupyti net 2,2 mln. kWh elektros energijos. Esamomis kainomis – tai apie milijoną eurų kasmet. Taip pat planuojama atnaujinti ir automatizuoti šilumos punktus, dujomis šildomus pastatus prijungti prie centralizuoto šildymo tinklų, automatizuoti pastatų inžinerines sistemas, pakeisti kondicionierius B klasės kondicionierius į A+ klasės įrenginius. Visiems šiems remontams ir sistemų modernizavimui prireiks apie 8 mln. eurų.

Visi energijos taupymo projektai ir priemonės įgyvendinamos ES fondų ir Turto banko lėšomis, gautomis parduodant valstybei nereikalingą turtą.

10–15 proc. – tiek energijos galima sutaupyti vien pakeitus kasdienę elgseną

Be minėtų priemonių, LR Vyriausybės pavedimu, valstybės valdomuose pastatuose, šį šildymo sezoną bus išjungtas karštas vanduo bei 2–5 laipsniais bus mažinama temperatūra ne darbo metu. Turto bankas taip pat skatina valstybės įstaigas atsisakyti perteklinio ploto, o jų darbuotojus keisti energijos vartojimo įpročius. Visos valstybės institucijos, įsikūrusios Turto banko valdomose patalpose, dalyvauja akcijoje „putinOut“, kuria siekiamas paskatinti taupyti energijos išteklius. Daugiausiai sutaupiusioms institucijoms Turto bankas yra įsteigęs specialų prizą – 50 tūkst. eurų pasirinktam patalpų pagerinimui. Skaičiuojama, kad vien pakeitus kasdienę elgseną, galima sutaupyti iki 10–15 proc. energijos.

Praėjusiais metais Turto banko išlaidos už valdomuose pastatuose sunaudotą energiją siekė 7,45 mln. eurų, įvertinus kainų kilimą ir jau įgyvendinamas taupymo priemones, šįmet jos sieks 12–13 mln. eurų. 

Apie Turto banką

Turto bankas  –  tai valstybės įmonė, kurioje akcininko teises įgyvendina Finansų ministerija. Įmonė siekia efektyvinti valstybės turtą, mažinti jo plotą, paliekant tik tikrai valstybės veiklai reikalingus pastatus.  Turto bankas centralizuotai valdo apie 700 tūkst. kv. m administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto, jį atnaujina, investuoja į naujų pastatų statybą. Vieni iš pagrindinių įmonės strateginių tikslų yra statinių tvarumo didinimas, investicijos į atsinaujinančią energiją, energijos sąnaudų ir CO2 emisijos mažinimas.