Valstybės valdomuose biuruose pernai suvartota 13 proc. mažiau elektros ir šilumos energijos

Turto banko automatizutoas šilumos punktas

Turto banko valdomuose pastatuose įsikūrusios valstybės įstaigos praėjusiais metais suvartojo 13 proc. mažiau elektros ir šilumos energijos. Mažinti sąnaudas energijos ištekliams valstybės pastatuose leido kompleksinės Turto banko investicijos į energinio efektyvumo priemones bei aktyvus pačių organizacijų taupymas.

Valstybės biurų pastatuose įsikūrusios įstaigos praėjusiais metais suvartojo 65 mln. kWh elektros ir šilumos energijos, tai yra 13 proc. mažiau nei per tą patį laikotarpį 2022-aisiais, kai buvo suvartota 74,94 mln. kWh energijos. Praėjusiais metais suvartota 11 proc. mažiau elektros energijos ir 14 proc. mažiau šilumos energijos.

„Valstybės biurų pastatuose įsikūrusios įstaigos praėjusiais metais ir toliau didelį dėmesį skyrė energijos taupymui. Akivaizdu, kad energijos resursus stengiamasi taupyti dėl finansinių sumetimų, atsisakoma nereikalingų patalpų, taikomi hibridinio darbo modeliai. Kita vertus, prie mažesnio suvartojimo prisidėjo ir Turto banko investicijos: išmani energetinių resursų valdymo sistema ir pastatų atnaujinimas, keliant jų energetinę klasę“, – sako Jonas Stravinskas, Turto banko Turto valdymo departamento direktorius. 

Prioritetas – energetinis efektyvumas

Didžiausią efektą mažinant energijos resursų suvartojimą lėmė Turto banko šiuo metu įgyvendinamas energinio efektyvumo priemonių planas, vykdoma pastatų modernizacijos programa, taip pat tapimas energiją iš atsinaujinančių šaltinių gaminančiu vartotoju.

Ant įstaigos prižiūrimų pastatų stogų šiais metais pradėtos montuoti saulės jėgainės.  Jos jau sumontuotos ant modernizuojamų pastatų Vilniuje, Marijampolėje, Ignalinoje. Iki metų pabaigos numatoma sumontuoti saulės elektrines dar ant bent penkių pastatų sostinėje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.

Daug darbų prieš šildymo sezoną nuveikta modernizuojant šilumos ūkį. Automatizuotos  41 pastato šildymo, vėdinimo ir vėsinimo sistemos.

Moderni valdymo sistema leidžia operatyviai fiksuoti gedimus, gali iš anksto priderinti pastatų sistemų valdymą prie, pavyzdžiui, orų prognozės. Skaičiuojama, kad automatizacijos projektas, padedantis taupyti energijos išteklius,  atsipirks per trejus metus tikimasi sutaupyti energijos už mažiausiai 600 tūkst. eurų.

Investicijos energetinės klasės didinimui

Iki 2030 metų Turto bankas yra užsibrėžęs daugiau nei 70 proc. savo valdomo portfelio pastatų pakelti iki C arba aukštesnės energinės klasės.

Valstybės įmonė per ketverius metus į pastatų atnaujinimą ir remontą ketina investuoti 300 mln. eurų. Didžioji dalis lėšų Turto banko investicijoms gaunama pardavus nereikalingus valstybės valdomus pastatus.

Kasmet modernizuojant valstybės turtą, atsisakant nereikalingo ploto, diegiant modernias sistemas ir tiekiant žaliąją energiją pastatams viso Turto banko nekilnojamojo turto portfelio CO2 emisija mažėja apie 10 proc. 

Apie Turto banką

Turto bankas – tai valstybės įmonė, kurioje akcininko teises įgyvendina Finansų ministerija. Įmonė siekia efektyvinti valstybės turtą, mažinti jo plotą, paliekant tik valstybės veiklai reikalingus pastatus. Turto bankas centralizuotai valdo apie 700 tūkst. kv. m administracinės paskirties valstybės nekilnojamojo turto, jį atnaujina, investuoja į naujų pastatų statybą. Vieni pagrindinių įmonės strateginių tikslų yra didinti statinių tvarumą, investuoti į atsinaujinančią energiją, mažinti energijos sąnaudas ir CO2 emisiją.